Archiwum listopad 2015


lis 30 2015 Niewiem czy lepsze jest.
Komentarze: 0

Niewiem czy lepsze jest pismo brailowskie, czy takie jakiim posługują się osoby widzące. Może czarnodrukowe jest łatwiejsze. 

karolinafen : :
lis 29 2015 To stereotyp.
Komentarze: 0

Owszem są dobrzy niewidomi masarzyści, ale nie każdy może być masarzystą i nie każdy się interesuje. Rozmawiałam z psychologiem i doradcą zawodowym i potwierdzili to co ja mówię. Nie znaczy to, że jniewidomy musi być masarzystą jeżżeli chce tak to proszę bardzo.

karolinafen : :
lis 28 2015 Niewidomy też potrafi.
Komentarze: 0

Chodząc na te spotkania z psychologiem wiem, że niewidomy też potrafi. Może normalnie funkcjonować. Pan Białek jest  niewidomy i jest nauczycielem historii. Ja działam w fundacji, uczestniczę w szkoleniach i spotykam się z ludźmi.

karolinafen : :
lis 27 2015 Spotkanie.
Komentarze: 0

Jutro mam spotkanie z psychologiem. Bardzo dobra psycholog. życiowa i ma podejście do niewidomych. Jak ktoś miał do czynienia z niewidoymi to ich zrozumie.

karolinafen : :
lis 26 2015 Miałam sen.
Komentarze: 0

Miałam sen już nieras, że byłam w wodzie głębokiej. Chodziłam po niej. Później ktoś wyciągnął Mnie za rękę z tej wody. Wyobrażam sobie, że ta woda to są problemy, kłopoty, tarapaty, a ten ktoś kto Mnie wyciąga z wody to znaczy, że pomaga Mi wyjś kłopotów.

karolinafen : :
lis 25 2015 Tolerancja.
Komentarze: 0

Tolerancja niewidomego to poprostu zrozumienie. Nie komentowanie. Czasami ludzie nie wyobrażają sobie, że niewidomy uczy się i normalnie funkcjonuje w życiu.

karolinafen : :
lis 24 2015 Jak zrozumieć niewidomego.
Komentarze: 0

Jak najlepiej zrozumieć niewidomego. Najlepiej przebywać w ciemnym pomieszczeniu lub chodzić z zamkniętymi oczami. Najlepiej też jest założyć specjalne okulary i jeść w nich i chodzić.

karolinafen : :
lis 23 2015 Wsparcie innych.
Komentarze: 0

Mam wsparcie innych. Nie widzę, ale trzymam się, bo ludzie Mnie pomagają i ja też lubię pomagać innym, bo chcę im się odwzajemnić.

karolinafen : :
lis 22 2015 Ludzie, którzy stracili wzrok w trakcie...
Komentarze: 0

Zazwyczaj jest tak, że ludzie, którzy wzrok w trakcie życia nie umieją braila przeważnie starsi. Poznałam kolegę, który stracił wzrok w wieku dziewięciu lat i  zna braila, bo chodził do szkoły dla niewidomych. To zależy od sytuacji.

karolinafen : :
lis 21 2015 Jak korzystam z komputera.
Komentarze: 0

Jak korzystam z komputera. Tylko za pomocą klawiatury. W moim przypadku jest o wiele trudniejsze niż posługiwanie się myszką osobie widzącej. Jednak bez problemu korzystam ze zwykłej klawiatury.

karolinafen : :
lis 20 2015 Zamykane są zakłady pracy chronionej.
Komentarze: 0

Z powodów oszczędności zamykane są zakłady pracy chronionej dla niewidomych. Drukarnia Print była w Lublinie już zlikwidowali, spółdzielnia dla niewidomych też nie działa już tak prężnie.

karolinafen : :
lis 19 2015 Zachęcam w zaangarzowanie się.
Komentarze: 0

Zachęcam w zaangarzowanie się pomoc dzieciom niewidomym i słabowidzącym w Stowarzyszeniu Rodziców, przyjaciół dzieci niewidomych Bliżej świata mieszczącym się w Specjalnym Ośrodku Szkolnowychowawczym dla dzieci i młodzieży słabowidzącej im. Profesor Zofii Senkoskiej. Są nowe władze.

karolinafen : :
lis 17 2015 Nie robię sobie nadzieji.
Komentarze: 0

Jestem optymistką, ale nie robię sobie nadzieji. Nie otworzą szkoły językowej na Wyścigowej przynajmniej narazie. Zresztą chodzę  na kurs językowyJeśli chodzi o szkołę na Hirszfelda to wspominam bardzo dobrze i chcę utrzymywać z nią kontakt, ale jeżeli mama nie będzie miała nic do załatwienia. Ni żałuje swojej decyyzji. Dyrektorkka mogła być zaskoczona, bo nie była przygotowana, ale to w moim interesie czy ja będę chodzić do tej szkoły czy nie.

karolinafen : :
lis 16 2015 Książki w systemie czytak.
Komentarze: 0

Czytak to urządzenie na, którym są nagrane książki. Fajnie, że są dostępne, bo nie wszystkie są w brailu, ale ja wolę czytać brailem albo słuchać audiobooków.. Czytanie wybieram na pierwszym miejscu.

karolinafen : :
lis 15 2015 To spotkanie dużo Mnie nauczyło.
Komentarze: 0

To spotkanie zMnie dużo nauczyło. Pan Białek pomimo utraty wzroku nie poddaje się i dalej jest nauczycielem. Realizuje swoje marzenia i i nie poddaje się. Ciekawi Mnie jak on prowadzi lekcje, bo nie miałam jak zapytać się na spotkaniu.

karolinafen : :
lis 15 2015 To niessprawiedliwe.
Komentarze: 0

Kiedy Mama była wiceprezesem stowarzyszenia Dzieci i rodziców słabowidzących Bliżej świata to wstydziła się brać pieniądze na Mnie, a teras chce brać z dopiskiem. Nie słyszsałam teras, ale się zoriętowałam. Wcześniej wzięła pieniądze Do Szczawnicy. Owszem to są sprawy dorosłych, ale kiedy  mama się nie wyrywała na zebrania, a raptem chce to już jest podejrzane. Albo chce sobie czsas wypełnić. Owsszem dużo korzystałam ze stowarzyzenia. Chodziłam tna kurs tańca, na imprezy. Cieszę się, że mama się udzielała, ale jeżeli będą nowe władze to jest strona internetowa i można sprawdzić co oferuje. A jeżeli mama dalej chce się udzielać w stowarzyszeniu to nieech sobie wybije z głowy tę szkołę na Wyścigowej.

karolinafen : :
lis 14 2015 Cieszę się, że mam pomoc.
Komentarze: 0

Cieszę się, że mam pomoc zfundacji. Pani psycholog jest bardzo fajna i życiowa. Zawsze znajdzie jakiś temat do rozmowy. Ma podejście do niewidomych.

karolinafen : :
lis 13 2015 Nie dociera.
Komentarze: 0

Jutro mam spotkanie z psychologiiem, a w środę znów kurs jjęzykowy. Poco mam iść tam do tej szkoły. Raptem mama zxzajęła się stowarzyszeniem. Dobrze, że ono jest. Uczę się języków i dobrze jest. Co za problem wejść na stronę internetową stowarzyszenia i dowiedzieć co ono oferuje.

karolinafen : :
lis 12 2015 Ludzie troche się edukują.
Komentarze: 0

W mediach trochę mówi się oniewidomych, więc ludzie trochhę się edukują, ale media to nie wszystko. Ludzie widzący powinni poznawać świat niewidomych mając choć trochę z Nimi do czynienia. Niektóre programy w telewizji pewne rzeczywyolbrzymiają. Oczywiściie nie wszystkie. Jak oglądałam reportarze o niewidomym nauczycielu, o tym co się  z Nim spotkałam to jego sytuacje były wiarygodne, ale niektóre programy wyolbrzynmiają pewne sytuacje. Np. wybierają ludzi, którzy są aktywni zawodowo, a mało się mówi o problemach ludzi niewidomych.

karolinafen : :
lis 11 2015 Więcej komfortu.
Komentarze: 0

Powinno być więcej komfortu dla niewidomych. Powinno być też więcej bibliotek dla niewidomych i insttytucje kulturalne takie jak kina, teatry powinny być otwarte bardziej na niewidomych.

karolinafen : :