Archiwum maj 2015


maj 31 2015 W środę mam znów zajęcia.
Komentarze: 0

W środę znów mam zajęcia w PZN na, którę lubię chodzić. Jak mam chodzić na Wyścigową do szkoły, czy siedzieć w domu to chodzę tam jak pisałam we wcześniejszych notkach. Szkoda tylko, że są one tylko raz w tygodniu. I kto tu mówi, że dla osoby niewidomej skończenie szkoły średniej to sukces to jest nie prawda.

karolinafen : :
maj 30 2015 Bardzo miłe spotkanie.
Komentarze: 0

Dziś wyjątkowo się nie nudziłam. Miałam  bardzo miłe spotkanie z koleżanką, którą poznałam na zajęciach w PZN Kasią. Kasia też jest niewidoma od urodzenia tak jak jaNiewidomy z niewidomym lepiej się dogadują niż niewidomy z widzącym.

karolinafen : :
maj 29 2015 Kolejne marzenie.
Komentarze: 0

Chciałabym zobaczyć wystawę z audiodeskrypcją. Taką wystawę sztuki. Niestety niema takich dla niewidomych, al szkoda. Tak to muszę pytać się kogoś widzącego co jest na obrazie, albo też nie można dotykać eksponatów.

karolinafen : :
maj 28 2015 Wolny dzień.
Komentarze: 0

Dziś mam wolny dzień od tych zajęć w PZN i siedzę w domu. Szkołę odwiedzę innego dnia, ale nie będę się interesować szkołą na Wyścigowej, bo wcale tam nie chcę iść. Na zajęciach w PZN jest fajna atmosfera. Pomimo tego, że nie będę miała świadectwa na koniec, ale przynajmniej mam jakieś lepsze zajęcia. Jak będę chodzić na Wyścigową do szkoły co z tego, że dostanę świadectwo po dwóch latach ukończenia jak ja nawet z tych lekcji nic nie wyniosę. Technika informatyka to nie dla Mnie.

karolinafen : :
maj 27 2015 Kolejny dowód.
Komentarze: 0

Kolejny dowód na to jak ludzie nieumiejętnie pomagają niewidomycm. W autobusach często ustępują ą Mi miejsca, ale nie pokażą gdzie usiąźź tylko mówią najczęściej siadaj tu. Trzeba pokazać gdzie jest tu,a nie mówić tylko siadaj tu. Owszem ludzie mają dobre intencje, ale są niedouczeni.

karolinafen : :
maj 26 2015 AtrAtrakcje dla niewidomych.
Komentarze: 1

Mało jest atrakcji dla niewidomych. Mam na myśli atrakcje kulturalne. Mało jest wystaw z audiodeskrypcją, mało sztuk z audiodeskrypcjąi niektóre wystawy wogóle nie są dostosowane do niewidomyych. Niewidomi też chcieliby zobaczyć taką wystawę. Ja też bardzo o takiej wystawie marzę.

karolinafen : :
maj 26 2015 Filmy z audiodeskrypcją.
Komentarze: 0

Chętnie korzystam z biblioteki internetowej PZN w Warszawie. Są tam ciekawe książki i filmy z audiodeskrypcją.  Mogą zgłaszać się tylko osoby niewidome. Widzących tam nie przyjmują.

karolinafen : :
maj 25 2015 Nie dam się nabrać.
Komentarze: 0

Nie dam się nabrać, że w szkole na Wyścigowej będę miała z tymi samymi nauczyccielami co na Hirszfelda. To nawet nie możliwe. Tylko chcą Mnie tam przyciągnąć i pocieszyć, że zatrudniają osoby niepełnosprawne. Ciekawa jestem czego tyle osób niewidomych siedzi w domiu tak poprostu! Nie dam się nabrać na to całe takie mówienie mojej mamy, która coś zasłyszała o d kogoś. Nauczyciele nic nie mówią, ale mama coś usłyszy od kogoś i myśli, że to jest prawda. Mam na myśli tę panią z doradztwa zawodowego, która okazuje się, że jest wogóle nie kompetentna i nie zna specjalizacji niewidomych.

karolinafen : :
maj 24 2015 Jak już mówiłam.
Komentarze: 0

Jak już mówiłam wolę chodzić na zajęcia w PZN niż tę szkołę do, której mam chodzić we wrześniu. Zajęcia w PZN nie zapewnią Mi przyszłości, ale już wolę to niż tę szkołę na Wyścigowej.Nie podoba Mi się tam i nie chcę tam chodzić. Szkoła pollicealna to nie jest szkoła taka, że moożna sobie chodzić, bo chodzić. To jest szkoła przygotowująca do odpowiedniego zawodu. Przecież żeby być informatykiem to trzeba mieć umysł ścisły nawet jak niema dużo matematyki to trzeba siedzieć w tym, a przecież ja się do tego pokolenia nie nadaje. Mogłabym żyć bez tych komputerów, tabletów i telefonów komórkowych.

karolinafen : :
maj 23 2015 Na boczny tor.
Komentarze: 0

Częśsto ludzie widzący spychają niewidomych na boczny tor. Ci, którzy nie mają do czynienia uważają, że niewidomy nic nie potrafi i jest spychany na boczny tor. Brałam udział w wielu konkursach często zapowiadający Mnie konferansier mówił wystąpi uczennica Specjalnego Ośrodka Szkolnowychowawczego dla dzieci i młodzieży słabowidzącej. Ze Specjalnego. Jak człowiek jest mądry to będzie wiedział, że jest to szkoła dla uczniów z wadą wzroku, ale człowiek mniej inteligentny będzie myślał, że jeszcze mam coś z głową.

karolinafen : :
maj 22 2015 Ja już wybrałam.
Komentarze: 0

Ja już wybrałam zajęcia w PZN, a nie szkołę na Wyścigowej. Nie będę chodzić gdzie Mnie się nie podoba. W przyszłym tygodniu nie idę do szkoły żeby pytać się o szkołę na Wyścigowej, tylko poto żeby porozmawiać ze swoimi nauczycielami. Poco się zgłaszałam na te zajęcia chbyba poto żeby chodzić.

karolinafen : :
maj 21 2015 Jaka jest szansa dla niewidomych na dalszy...
Komentarze: 0

Jaka jest szansa dla niewidomych na dalszy rozwój w życiu tego nie można określić dokładnie. Osoby niewidome z wyższym wykształceniem mają szansę na dalszy rozwój, a zze średnim, czy zawodowym niestety nie.

karolinafen : :
maj 20 2015 Dni niewidomych i słabowidzących.
Komentarze: 0

Parę lat temu byłam w Lublinie na dniach niewidomych i słabowidzących. Uczyłam się udzielać pierwszej pomocy i były poruszane problemy osób niewidomych. Problemy niewidomych powinny być poruszane na codzień, a nie tylko w jeden dzień.

karolinafen : :
maj 19 2015 Czy wszystkie instytucje publiczne są dostosowane...
Komentarze: 0

Czy wszystkie instytucje publiczne są dostosowane do niewidomych.. Z pewnością niektórzy ludzie powiedzieli, że tak. A ja się nie zgadzam z tym, że wszystkie. Niewidomi nie mogą korzystać z bankomatu. To akurat nie jest najlepszy przykład. Nie wszystkie hipermarkety mają dobre podejście do niewidomych. Jedynie u Mnie ma stoktotka. Niewidomy woła ochroniarza , który woła kogoś z zewnątrz, ten ktoś z zewnątrz z kasy chodzi z niewidomym po całym sklepie. Przecież ja nie wiem gdzie co leży. Nie wszystkie ośrodki skupltury są dostosowane do niewidomych takie jak niektóre kina. Nie we wszystkich są nadawane filmy z audiodeskrypcją. Zastanówmy się czy wszystkie instytucje publiczne są na nas otwarte czy wszystkie szkoły, uczelnie. Warto się nad tym zastanowić.

karolinafen : :
maj 18 2015 Kolejny dowód.
Komentarze: 0

Kolejny dowód na to jak z tolerancją do niepełnosprawnych bywa różnie. Rodzice nie chcili żeby dziecko nie wiem z jaką niepełnosprawnością poszło do komunii. Nie wiem czy rodzice są prymytywni czy nie wiem z czego to wynika. Każde dziecko czy niewidome czy na wuzku mma prawo iść do pierwszej komunii świętej. Aż w głowie się nie mieśxci.

karolinafen : :
maj 17 2015 Poco są te karty parkingowe.
Komentarze: 0

Poco są te karty parkingowe, jak i tak ludzie parkują na miejscu inwalidy. Ja niewidoma mam być żeby tylko się pokazać. Siedzę w domu, bo siedzę w domu. Nawet jak nie siedziałam w domu to nie użyewałam tej karty parkingowej. Jestem niewidoma i nie dam rady się podppisać. To Mnie nie przekonuje do tego, że trzeba umieć się podpisać. Samodzielność jest w życiu potrzebna, ale okazuje się, że niektóre umiejętności nie są potrzebne.

karolinafen : :
maj 16 2015 Warto spróbować.
Komentarze: 0

Instruktor tańcaa chce wysłać całą grupę na pokaz. Warto spróbować i pokazać się na scenie. Nawet jeśli nie dostanę żadnej nagrody to przynajmniej spędzę mile czas w gronie znajomyych.

karolinafen : :
maj 15 2015 Tylko niewidomy, a nie upośledzony.
Komentarze: 0

Jak człowie jest niewidomy to umysł ma sprawny. Może sam kombinować. Jednak najczęściej ludzie wciąż myślą, że niewidomy to robi szczotki,  albo jest masarzystą. Ja masarzystką nie mogę być z wielu różnych przyczyn. Trzeba łamać stereotypy żeby zrozumieć o co chodzi, a nie tylko kierować się Nimi. Owszem spółdzielnia niewidomych jest dobra i powinna funkcjonować tak jak kiedyś, ale nie powinni zwalniać z niej bez powodu. Dawniej niewidomy miał więcej możliwości niż dziś. Jeśli chodzi o stereotypy to się nic zmieniło. Nadal ludzie myślą, że niewidomy to też upośledzony, a tak nie jest.

karolinafen : :
maj 14 2015 Wszystkie leki na etykietach są pisane brailem....
Komentarze: 0

Wszystkie leki na etykietach mają nazwę napisaną bailem. To duże ułatwienie dla niewidomych. Dzięki temu niewidomy się nie pomyli i wie jaki lek ma wziąć. Przynajmniej ktoś dba o to żeby leki były na etykietachoznakowan pismem braila.

karolinafen : :
maj 13 2015 Wrażliwość.
Komentarze: 0

Wrażliwość na osoby niewidome to bardzo ważne. Trzeba pomagać niewidomym, ale nie doprzesady czyli nie powinno się pomagać niewidomym na siłę nie mówię tu o fizycznym pomaganiu, a ale o podejmowaniu decyzji. Nie można tego robić, bo to przynosi odwrotny sskutek. Każdy niewidomy wie o co chodzi i Mnie popiera.

karolinafen : :