Archiwum marzec 2015


mar 31 2015 Czy niewidomy może mieć swoje zdanie.
Komentarze: 0

Zastanawiam się coraz częściej czy nieewidomy może mieć swoje zdanie. Chyba nie. . To, że człowiek niewidomy chociaż nie koniecznie  ma swoje przyzwyczajenia to nie znaczy, że musi być jeszcze autystykiem. Ja potrafię się zaakceptować i zaklimatyzować w danym miejscu, ale mam swój ulubiony kolor, swój ulubionyy serial, a także swój ulubiony zespół oras swoje poglądy na temat szkoły na Wyścigowej. Dowiadywałam się od nauczycieli, ale też już wspominałam parę razy byłam w tamtej szkole i nie podobało Mi się tam. Jest to szkoła dla Mnie dostosowana do nauki zawodów, a nie normalengo liceum.

karolinafen : :
mar 30 2015 Nikt nie umie Mi pomóc.
Komentarze: 0

Niestety nikt nie traktuje Mnie poważnie z wyjątkiem nauczycieli szkoły dla dzieci i młodzieży słabowidzącej przy ulicy Hirszfelda 6. Nadal mam z Nimi kontakt. Poważnie ze Mną rozmawiają i rozumieją mój problem. Bardzo ich szanuje. Jak już wspominałam wcześniej szanuje wogóle nauczycieli i dlatego, że pochodzę z rodziny nauczycieli, ale też dużo im zawdzięczam. Znajomi choć usiłują Mi pomóc, ale niektórzy robią to nie umiejętnie. W szkole mam czuć się dobrze, a nie chodzć na kierunek, który Mnie nie interesuję. Niewidomi mają duże ogrraniczenia jako praca informatyka zwłaszcza po szkole policealnej głównie jest to praca w domu, a nie wśród ludzi na zewnątrz.

karolinafen : :
mar 28 2015 Nic na siłę.
Komentarze: 0

Nic na siłę. Gdybym miała dziecko, córkę czy syna nawet niewidomego lub z inną niepełnosprawnością to nawet nie składałabym podania do szkoły do, której ono c nie chcę chodzić. Z niewolnika nie ma pracownika. Trzeba patrzeć nie tylko na wygląd szkoły, ale też jaka jest w Niej atmosfera i czy rzeczywiście jest to szkoła specjalna czy poprostu tak ładnie się nazywa.

karolinafen : :
mar 27 2015 Niektóre podręczniki brajlowskie nie są...
Komentarze: 0

Niestety nie wszystkie podręczniki są dostosowane do niewidomych uczniów. Mogłoby się wydawać, że poprostu są  napisane  w brailu, ale nie zawsze tak jest. Chociażby nie zawsze jest słowny obrazka takiego jaki jest w ksążkach czarnodrukowych.

karolinafen : :
mar 26 2015 Nie dam się oszukać.
Komentarze: 0

To, że jestem niewidoma to nie znaczy, że nie zasługuję na szacunek. Też mam prawo wybierać szkołę do możliwości. Informatyka Mnie nie kręci i nie mam ochoty tam iść. Co z tego, że lekarz medycyny pracy by Mnie pozwolił i co z tego, że będę wśród ludzi, jak nie będę miała z tego korzyści. Szkoła na Wyścigowej to szkoła specjalna tylko w nazwie. Jestem wręcz uczulona na takie podejście żebyś tylko choziła. Owszem czasami ludzie widzący wybierają zawody np. z tradycji nie koniecznie z powołania, ale komputer nigdy nie był moją pasją. Owszem mam z nim do czynienia uczyłam się nawet jak byłam mała, ale praca informatyka po szkole policealnej to głównie praca w biurze,a nie przekazywanie komuś wiedzy. Wiem, bo się dowiadywałam.

karolinafen : :
mar 25 2015 Rehabilitacja podstawowa.
Komentarze: 0

Rehabilitacja podstawowa prowadzona jest w każdym Specjalnym Ośrodku Szkolnowychowawczym dla niewidomych. Jednak nie można mylić z ogólną nauką samodzielności. Chodzi Mi o ośrodek w Laskach. Niektórzy lekarze uważają, że tam uczą samodzielności. J Może i uczą siostry zakonne podstawowych czynności, które są bardzo ważne, ale w dorosłym życiu człowiek niewidomy sobie nie poradzi. Lekarz w ośrodku, sklep  w ośrodku. Tak ładnie to wygląda w telewizji.

karolinafen : :
mar 25 2015 To jest mit.
Komentarze: 0

To jest mit, że osoba niewidoma się do niczego nie nadaje, ale niestety jest tak postrzegana. Dlatego jest bardzo ubogi rynek pracy dla niewidomych. To nie prawda, że niewidomy może być tylko masarzystą.

karolinafen : :
mar 24 2015 Nestor.
Komentarze: 0

Nestor to ośrodek wypoczynkoworehabilitacyjny w Muszyniezdrój. Bardzo przyjazny dla niewidomych. Jadę tam w tym roku. Zawsze znnajduję  tam bratnią duszę. Polecam wszystkim. Widzące osoby też mogą tam jeździć.

karolinafen : :
mar 20 2015 Nie powiedziałam ani tak, ani nie.
Komentarze: 0

Dzisiaj dowiedziałam się od kogoś, że w Laskach organizują jakieś projekty dla osób niewidomych z całej Polski i uczą samodzielności czy mają jakieś zajęcia. Naukę samodzielności to mogę mieć w Lublinie z instruktorką, która Mnie uczyła poruszania się z laską do niedawna, zresztą już miałam podstwowe czynności i i umiem. Przecież ubierać się, czy umyć umiem. Chyba, że będą jakieś inne zajęcia nie wiem. Kontaktowałam się ze znajomą i powiedziała Mnie, że nie słyszała o czymś takim. Do szkoły na Wyścigową nie idę jak już wczśniej wspominałam, bo nie ma dla Mnie dobrych kierunków poza kierunkiem technik informatyk, którym się nie interesuję, a z tymi zajęciami w Laskach to się z zastanawiam. Po pierwsze nie wiem czy coś takiego istnieje, po drugie nie wiem jaka jest forma nauki tych zajęć.

karolinafen : :
mar 18 2015 Jak funkcjonuje w życiu.
Komentarze: 0

Jak sobie radzę w życiu całkiem normalnie normalnie. . Normalnie tak jak wszyscy. Choć mam wiele trudności to staram się funkcjonować normalnie. Opisuję też swoje trudności, bo muszę o Nich pisać, dziś skupiłam się na tym jak ja sobie radzę w zwykłym codziennym życiu.

karolinafen : :
mar 17 2015 Carte Blanche.
Komentarze: 0

Dziś byłam w kinie na filmie pod tytuem Carte Blanhe. Nie będę go streszczać,  lecz zafascynowała Mnie główna rola Andrzeja Hyry, który grał nauczyciela tracącego wzrok. Dla Mnie byłoby największym wezwaniem zagrać osobę widzącą. Gdybym mogła to obejrzałabym ten film jeszcze ras. Polecam świetny.

karolinafen : :
mar 15 2015 Jak to możliwe.
Komentarze: 0

Jak to możliwe, że mam konto na facebooku. Możliwe. Ludzie widzący sobie tego nie wyobrażają. Miałam coprawda problemy z facebookiem, ale już z nim nie mam. Uwaga poruszanie się w internecie niewidomym jest bardzo trudne, więc jest Mnie czasem ciężko. Ciekawa jestem jak widzący może posługiwać się komputerem bez myszki dopiero zobaczy jakie to trudne dla Nas.

karolinafen : :
mar 13 2015 Atrakcja.
Komentarze: 0

Taniec towarzyski to dla Mnie atrakcja. Pomimo, że jestem niewidoma rozwijam się. Traktuje to jako formę rechabilitacji i pracy nad sobą.

karolinafen : :
mar 10 2015 Cieszy Mnie bardzo.
Komentarze: 0

Cieszy Mnie bardzo, że na poręczach podziemia drugiej linii metra w Warszawie są informacje napisane brailem To jest bardzo przydatne dla niewidomych. Mnie osobiście też bardzo to cieszy.

karolinafen : :
mar 09 2015 Media robią pewne rzeczy na pokaz.
Komentarze: 0

Z jednej strony dobrze, że media mówią coś o niewidomych, z drugiej zaś wszystko idealizują. Przekonałam się o tym kiedy udzielałam wywiadu do gazety i wiele razy występowałam w telewizji. Chętnie występowałam w telewizji reprezentując swoją szkołę jednak w niektórych sytuacjach poza szkołą wystąpiłam w telewizji tylko żeby komuś zrobić reklamę.

karolinafen : :
mar 07 2015 Ja też jestem normalna.
Komentarze: 0

Denerwuje Mnie najbardziej, że kiedy chodziłam nazajęcia Karate tradycyjnego to nauczyciel mówił nie raz, że mam ćwiczyć z normalną grupą czyli miał na myśli ze zdrowymi osobami. Przecież ja też jestem normalna tylko nie widzę. . Mógł powiedzieć z widzącymi.

karolinafen : :
mar 06 2015 Kontrowersyjny temat.
Komentarze: 1

Jak pomagać niewidomym to bardzo kontrowersyjny temat. Z jednej strony nikt z Nas nie chce żeby się nad Nami ktoś litował, z drugiej zaś tej pomocy potrzebujemy. Oczywiście to zależy od ludzi.

karolinafen : :
mar 05 2015 Ciekawi Mnie.
Komentarze: 0

Bardzo ciekawi Mnie jak aktor  Andrzej Chytra grający nauczyciela tracącego wzrok, później niewidomego jak podołał temu wezwaniu. Mnie by trudno byłoby wcielić się w osobę widzącą. Dlatego bardzo chciałabym obejrzeć ten film.

karolinafen : :
mar 04 2015 Mam takie same potrzeby.
Komentarze: 0

Mam takie same potrzeby jak osoby widzące. Nie chodzi Mi o tylko o potrzeby fizjologiczne, ale również o potrzeby inne. Chodzenie na koncerty, wyjazdy na wakacje czy inne. Niestety spotykałam się się z tym, że ludzie byli zdziwieni, że niewidomy, wogóle niepełnosprawny na wakacje wyjeżdża. Nie dotyczyło to akurat Mnie, ale wiem, że wyjazd na wakacje nie przywróci Mi wzroku, ale tu chodzi o zmianę klimatu i poznawanie przyjaciół.

karolinafen : :
mar 03 2015 Jedyna pomoc.
Komentarze: 1

Jedyna pomoc PZN to zajęcia rechabilitacji podstawowej czyli czynności dnia codziennego, a nic innego nie oferuje. Wiem, że to zależy o osób szarządzających instytucją.Warszawski PZN  działa prężniej prężniej. Korzystam z Niego, a lubelski niestety nie.

karolinafen : :