Archiwum lipiec 2015


lip 31 2015 świat bez barier.
Komentarze: 0

Jak wspominałam wcześnie z moją niepełnosprawnością się żyje. Niewidomy ma zdrowy umysł czy dobry słuch. Jednak są pewne niedociągnięcia pod względem ryniku pracy dla niewidomych. To wciąż pchają niewidomych na masarz. Owszem niewidomy masarzysta masuje najlepiej wiem coś o tym, ale nie każdy może być masarzystą. Albo nie każdy niewidomy chciałby robić szczotki. Ja się nie ograniczam tylko chcę podkreślić stereotypy osób widzących, które myślą takimi kategoriami.

karolinafen : :
lip 31 2015 Supermarkety przyjazne dla niewidomych.
Komentarze: 0

W niektórych supermarketach od niedawna pomagajją niewidomym. Osoba z kasy wezwana przez ochroniarza chodzi z niewidomym po całym sklepie. Nie wiem czy we wszystkich sklepach dużych tak jest, ale w niektórych tak. Problem jest jeżeli takiej ugody nie ma, bo jednak trudności są.

karolinafen : :
lip 30 2015 Nowe znajomości.
Komentarze: 0

Podczas mojego pobytu w Muszynie tam gdzie lubię jeźdźić poznałam fajnego chłopaka Mateusza. Przez całe dwa tygodnie kolegowaliśmy się. Kto wie może kiedyś jeszcze się spotkamy. Mnie się zawsze wydaje, że moja niepełnosprawność jest najgorsza, a tak nie jest. W ośrodku byli ludzie z różnymi schorzeniami, o kulach, z problemami z chodzeniem. My polacy tak mamy, że z byle powodu narzekkamy. Ja mam tylko chore oczy, a umysł mam sprawny, nogi zdrowe i bardzo dobry słuch. A jak ktoś nie widzi i np. nie chodzi to jest jeszcze większy problem.

karolinafen : :
lip 14 2015 Nic na siłę.
Komentarze: 0

Nie każdy niewidomy lubi kiedy ktoś próbuje pomóc mu na siłę. Trzeba wywarzyć i nie naudżywać pewnych rzeczy.

karolinafen : :
lip 13 2015 Pamiętam dobrze.
Komentarze: 0

Pamiętam dobrze turnusy wypoczynkoworehabilitacyjne z PZN na, które jeźdźiłam z całą grupą. Jeźdźiły nauczycielki ze szkoły na Hirszfelda i miałam dużo zajęć.

karolinafen : :
lip 12 2015 Niedługo kolejny wyjazd.
Komentarze: 0

Niedługo kolejny wyjazd tym razem z dziadkami do Muszyny. Do ośrodka dostosowanego do niewidomych. Po Powrocie zajęcia w PZN, które Mi się podobają. Spotkałam nauczycielkę ze szkoły na Hirszfelda. Pocieszała Mnie ze pójściem do szkoły na Wyścigową, ale gdyby ze Mną porozmawiała to wiedziałaby o co chodzi. Pani tamm nie pracuje, a ja tam byłam i wiem jak tam jest i nikt Mnie nie oszuka. Nie podobało Mi się tam. Lubię być z dziećmi, z młodzieżą, ale nie wiem na jakich trafię nauczycieli , czy będą mieli podejście do niepełnosprawnych uczniów i jak Mnie potraktują. Tego nie wiem i boję się tam iść.

karolinafen : :
lip 11 2015 Myślę inaczej.
Komentarze: 0

Po dyskusji ze znajomymi na temat filmu i książki Carteblanche zastanawiałam się nad przesłaniem filmu. Moim zdaniem jest to bardzo dobre przesłanie. Sama jestem niewidoma i mam swoje zdanie. Chcę kierować się swoim umysłem. Moi znajomi patrzą na to w inny sposób. Według nich niepełnosprawność można zaakceptować bez problemów. Tylko jak nie widzi urodzenia to może sobie tak mówić. A jeśli ktoś stracił wzrok w trakcie życia to jest trudne do zaakcepnia i co.

karolinafen : :
lip 08 2015 Trzeba myśleć.
Komentarze: 0

Trzeba myśleć. Muszę mieć mieszkanie dostosowane do swoich potrzeb, więc nie trzeba robić remontów. Muszę mieć przestrzeń w mieszkaniu i też chcę chodzić na odpowiednie zajęcia. Podobało Mio się w Związku niewidomych i dalej chcę tam chodzić. To poco składać podanie tam gdzie ja nie chcę. Jestem niewidoma i nie mogę mieszkać byle gdzie i xchodzić byle gdzie mam takie same potrzeby jak inni ludzie.

karolinafen : :
lip 07 2015 Kolejne zajęcia.
Komentarze: 0

Dziś miała kolejne zajęcia w PZN z nauki podpisywania się. Tam ktoś Mnie nauczył odpowiednio podpisywać się. Tam pr przynajmniej robię coś pożytecznego, a co bym robiła w szkole na Wyścigowej. Ja swoją szkołę dawną na Hirszfelda do tej pory darzę sympatią i zdania nie zmienię. Na Wyścigowej byłam i nie podobało Mi się tam. Nie podobają mi się kierunki jakie tam są i nie lubię jeszcze tamtej szkoły z innych powodów z jakich pisałam we wcześniejszych notkach. Trzeba się uczyć poprostu. Jak ktoś się nie uczy i nie zdaje, a jest mała klasa to wszyscy zostają. Mało kto wie, że jest taka szkoła Na Hirszfelda.

karolinafen : :
lip 06 2015 Kurs komputerowy w PZN.
Komentarze: 1

Zapisałam się na kurs komputerowy w PZN poto żeby trochę się podszkolić. Tam bybyło najrozsądniej, bo nauczyciel ma zajęcia tylko  ze mną i podchodzi do Mnie indywidualnie i ma podejście do niewidomych. Dlatego nie żałuję decyzji.

karolinafen : :
lip 05 2015 Nie mogę narażać swojego zdrowia.
Komentarze: 0

Jestem niewidoma od urodzenia jak wspominałam na samym początkuChoruje na retinopatię wcześniaczą. Mam pewne zmiany w rogówce. Nie mogę jeszcze bardziej ich pogłęcbiać. Chociażby zbyt długo siedzieć przy komputerze. To też zależy od dnia. Są dni kiedy siedzę przy kokmputerze nic Mi nie jest, ale z tym bywa różnie. Zapisałam się w sierpniu na kurs komputerowy. Będę miała z nauczycielem indywidualne zajęcia. Zawsze to coś. Tam oni sami decydują kiedy mają skończyć zajęcia.

karolinafen : :
lip 04 2015 Dorośli Mnie nie rozumieją.
Komentarze: 0

Dorośli Mnie nie rozumieją. Jestem niewidoma i mam prawo obawiać się czy w nowej szkole do, której nie za bardzo chce iść będzie Mi dobrze. To co mama musi skarżyć się dziaddkom. Dziadków kocham bardzo. Są dla Mnie autorytetetem. Aole gdyby nie wiedzieli o co chodzi nie poruszyliby tematu. Byłam tam kiedyś. Zmieniło się tylko to, że otworzyli nową szkołę policealną i tylko z jednym kierunkiiem. Doceniam to, że dziadkowie jeżdżą ze Mną co roku do Muszyny, robią to dla Mnie, ale nie wiedzą do jakiej szkoły mam chodzić, nie wiedzą z jakimi nauczycielami, nauczycielkami będę miała lekcje i nie wiedzą na jaką klasę trafię. Z Nimi normalnie rozmawiam jakdyby nigdy nic, bo nie mogę mieć do Nich pretensji. Gdyby o niczym nie wiedzieli to nieporuszyliby tematu. Owszem nie można być pesymistą i z góry zakładać, że będzie źle, lale rozmawiałam z uczniami chodzącymi tam i poznałam dobrze realia tamtej szkoły. Każda szkoła ma swoje wady i zalety, ale ja mam porównanie. Nie  rozumiem takiego podejścia, że jak nie ma żadnej szkoły dla Mnie to mam iść tylko tam gdzie nie chcę.

karolinafen : :
lip 03 2015 Dobra wiadomość.
Komentarze: 0

Stowarzyszenie Bliżej świata dla dzieci słabowidzących i niewidomych mieszczące się w sskole na Hirszfelda jednak się nie rozpada. Inni rodzicde je przejeli. Od września rodzice mogą składać podannia do stowarzyszenia. Zapraszam na stronę internetową www.blizejswiataorg.pl tam można zasiętnąć wszystkie informacje na temat ogganizacji.

karolinafen : :
lip 03 2015 Warto się najpierw zastanowić.
Komentarze: 0

Warto się najpierw zastanowić zanim się podejmie jakąkolwiek decyzje mam na myśli wybór. Od września idę do nowej szkoły. Rodzice się uparli. Nie znam tam żadnego nauczyciela z, którym będę miała lekcje i nie mam pewności czy każdy z nich zwraca uwagę na niepełnosprawnoć ucznia. Owszem czasami ryzykuje się w życiu, ale nie we wszystkich sytuacjach. Gdybym ja miała dzieci niepełnosprawne czy niewidome, czy na wuzku inwalidzkim gdyby chodziłyby do szkoły czy do przedszkola spędzałyby one czas więcej z nauczycielem, z nauczycielką i jak nie miałabym pewności czy szkoła jest w stanie moje dzieci przyjąć to bym ich nie dawała. Niezależnnie w jakim te dzieci byłyby wieku. Nawet jeżeli wybiera się szkołę samemu to i tak trzeba z dziećmi rozmawiać na temat wyboru i nic na siłę zwłaszcza xz niewidomymi. To bardzo ważne.

karolinafen : :
lip 02 2015 Szkoda Mi tych zajęć.
Komentarze: 0

Szkoda mi tych zajęć w PZN, bo to też jest edukacja. Owszem nie mogę podejmować wszystkich decyzji, ale może Mi się jakaś szkoła nie podobać. Z tymi samymi nauczycielami mogę się spotykać w szkole na Hirszfelda wcale nie muszę jeźdźić aż na Wyścigową. Wolę historię, język polski i inne przedmioty humanistyczne. Matematyki nie lubię, ale jest potrzebna. Obsługę komputera mogę mieć w PZN BĘDĘ MIAŁA BARDZO POTRZEBNE RZECZY.

karolinafen : :
lip 01 2015 Lepsze życie.
Komentarze: 0

Niwidomy też może mieć lepsze życie. Zależy też jak to sobie życie ułoży. W niektórych momentach układa Mi się dobrze. Mam rodziców, dziadków mających się w miarę dobrze, każdy czasami może się źle czuć i dom. Jednak nie mogę się pogodzić z jedną rzeczą. Niema dla Mnie odpowiedniej szkoły. Wszyscy się dziwią czego nie chcę iść na Wyścigową do szkoły. Byłam tam kiedyś i jak już pisałam wcześniej nie podobało Mi się tam. Niem mam pewności czy tamta szkoła będzie Mnir w stanie przyjąć. żadna szkoła policealna nie jest przygotowana dla niewidomych. Nie chcę siedzieć tylko w domu, ale co mam robić. Jak tak dalej pójdzie to nie będę wogóle chodziła na zajęcia w PZN ani na kurs tańca towarzyskiego. Będę odwiedzać szkołę na Hirszfelda jeżeli nikt Mi nie będzie przeszkadzał pytając się o miejsce na Wyścigowej. Ja nie patrze na budynek szkoły, bo mogę sobie zapamiętać gdzie co jest tak jak w domu, ale patrzę na atmosferę i też co oferuje ta szkoła. Byłam w r óżnych podobnych ośrodkach szkolnowychowawczych i nie mogę powiedzieć, że inne szkoły są złe, ale ale jaką będę miała altynatywę później, a po drugie mogę coś powiedzieć o tamtej szkole, bo sama tam byłam. Gdyby wcześniej nauczyciele Mi pomogli z Hirszfelda może miała lepsze życie, a tak jaką będę miała alternatywę nie wiem.

karolinafen : :
lip 01 2015 Po wakacjach.
Komentarze: 0

Przez dwa tygodnie nic nie pisałam, bpo Mnie nie było. Choć nie miałam żadnych znajomych to i tak odpoczęłam od problemów. Jestem niewidoma i też mam prawo mieć swoje zdanie. Ja nie sugeruje się co ktoś mówi na mój temat szkoły. Nikt nie potrafi Mi pomóc. Zawsze tak było. Od najmłodszych lat nie lubiłam kiedy Mni9e ktoś do czegoś namawiał. Chodzę na zajęcia w PZN, bo lubię, tam też będę miała zajęcia komputerowe.

karolinafen : :