Najnowsze Wpisy

Prośba do fanów.  Komentarze (0)
29. grudnia 2014 12:15:00
linkologia.pl spis.pl

Czytam dokładnie komentarze. Zregóły są to fajne komentarze na blogu. Jednak nie zrozumiałam komentarzy do notki Wypełniony dzień i . Czytając zastaniawiajcie się co dokładnie mam na myśli. To, że jestem niewidoma to nie mogę realizować swoich marzeń. Różnymi sprawami trzeba się zajmować. Tak samo krzzywda nie musi być brana pod uwagę dosłownie. Nikogo nie obrażam i nikomu nie robię przykrości. Zanim skomentujecie którąś notkę najpierw zastanówcie się co dokładnie mam na myśli.

karolinafen : :

Akcja dalej aktualna.  Komentarze (0)
28. grudnia 2014 10:28:00
linkologia.pl spis.pl

Jak kiedyś wspomniałam w mojej szkole jest akcja zbieramy nakrętki. Dalej aktualna. Można przynosić też makulaturę. Warto wziąć udział w akcji. Nie chodzi tu o nakrętki od butelek czy makulaturę, ale chodzi tu o pieniądze.

karolinafen : :

Autolektor.  Komentarze (0)
23. grudnia 2014 11:39:00
linkologia.pl spis.pl

Jednym z urządzeń, które ułatwia niewidomym czytanie książek czy gazet jest autolektor. Sama nieraz korzystałam z niego na zajęcia z braila w szkole. Nie jestem zwolenniczką tego autolektora, ale dla osób czytających czy książki czarnodrukowe czy nie znających braila bardzo ułatwia życie.

karolinafen : :

Ludwik Brail.  Komentarze (0)
23. grudnia 2014 11:36:00
linkologia.pl spis.pl

Ludwik Brail wynalazł pismo braila, bo sam stracił wzrok w wieku trzech lat i ułatwił Mnie i innym niewidomym czytanie i pisanie.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Pomimo, że mam 19 lat t i mam dowód osobisty to wcale się nie czuje zbyt dorosła. Nie zamierzam jeszcze wychodzić od rodziców zresztą nie jestem jeszcze na tyle gotowa żebym mogła sama się poruszać. Może poza Lublinem miałabym więcej możliwości edukacji z moją niepełnosprawnością, ale jeszcze nie jestem gotowa aby wyjechać gdzieś dalej.

karolinafen : :

Najlepiej wspominam.  Komentarze (2)
15. grudnia 2014 12:56:00
linkologia.pl spis.pl

Choć do wakaccji jeszcze dużo czasu ja zawsz najchętniej wspominam wakacje w Muszynie. Zawsze są tacy ludzie jak ja i zawsze znajdę jakąś bratnią duszę. Czy pojadę w pszyszłym roku nie wiem, ale często powracam myślą powracam do wakacji.

karolinafen : :

To już jest pewne.  Komentarze (0)
10. grudnia 2014 12:03:00
linkologia.pl spis.pl

To już jest pewne, że stowarzyszenie Bliżej świata rodziców, przyjaciół dzieci niewidomych mieszczące się w Lublinie w siedzibie SOSW dla dzieci i młodzieży słabowidzącej się rozpada. Niektrzy rodzice mają inne problemy rozumiem, a niektóre osoby poprostu nie chcą. Owszem nie każdy się zna na prowadzeniu tego typu organizacji pzarządowej. Znam wielu ludzi dobrej woli, którzy Mi pomagają. Studenci, nauczyciele ze szkoły chociażby. Jednak są osoby, które angażują się w wolątariat tylko poto żeby napisać coś w podaniu o pracę czy życiorysie. Gdybym ja znała się na działalności to bym ja mogła przejąć po mamie to stowarzyszenie, ale nie znam się.

karolinafen : :

Książki brajlowskie.  Komentarze (0)
09. grudnia 2014 09:58:00
linkologia.pl spis.pl

Często czytam książki brajlowskie. Jednak mało jest bibliotek z książkami drukowanymi w brajlu. Więcej jest audiobooków. Szkoda. Jest biblioteka tylko w Warszawie w warszawskim budynku PZN.

karolinafen : :

Dziesiątego grudnia.  Komentarze (2)
07. grudnia 2014 15:27:00
linkologia.pl spis.pl

Dziesiątego grudnia w budynku PZN odbędzie się zebranie stowarzyszenia w celu omówienia ważnych spraw bierzących. Czy się rozpadnie nie wiem może będą wybierane nowe władze. To już ostatnia szansa aby się zdecydować aby ktoś z nowych rodziców sprawował władzę nad stowarzyszeniem

karolinafen : :

Nikt Mnie nie oszuka.  Komentarze (1)
04. grudnia 2014 16:52:00
linkologia.pl spis.pl

Wciąż myśle o przyszłości. Jednak nie mogę wykonywać zawodu, który jest ponad moicje możliwości. Nie mogę robić też niczego bez przygotowania. Rozmawiałam dzisiaj z osobą z doradztwa zawodowego znającą się na pracy niepełnosprawnych. Podpowiedziała Mi, że informatyk. Ale informatyka to nie mój konik. Nawet osoba niewidoma żeby być profesjonalistą to musi cały czas siedzieć w tym. A poza tym już wspominałam z jakich powodów nie jestem przekonana do Szkoły na Wyścihgową. Zresztą nie wiem jakie tam osoby się zgłoszą. Papierty złożyć mogę na zasadzie zainteresowania. Introligator to wcale nie zawód dla niewidomych. Archiwista. To trzeba być słabowidzącym, a ja jeestem niewidoma. Zainteresować się mogę, bo nie ma zawodów i innych szkół dla niewidomych, ale stosunku nie zmienię.

karolinafen : :

Czytak.  Komentarze (0)
30. listopada 2014 16:22:00
linkologia.pl spis.pl

Czytak to urządzenie ułatwiające osobom niewidomym czytanie książek. Nagrane są na Nim ksążki głównie lektury nie koniecznie szkolne. Jednak nie jest do czytsania podręczników, a o nie trudno. Program nauczania się szybko zmienia i zakłady nie nadążają z drukowaniem. .

karolinafen : :

PEFRON.  Komentarze (0)
28. listopada 2014 14:40:00
linkologia.pl spis.pl

Kiedy byłam mała więcej mogłam starać się ze środków dofinansowanych przez PEFRONDziś wszystko przeszło do Miejskiego ośrodka Pomocy Rodzinie. Chociaż są pewne ograniczenia co do refundacji chociażby nna turnusy wypoczynkoworechabilitacyjne. Dorośli dostają co dwa, trzy, a nawet cztery lata, a młodzież i dzieci naczczęście co roku, ale jak się uczy.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Nie jestem rozczeniowa i dam sobie pomóc chociażby kiedy zabłądzę czy mam problem z wejściem do autobusu. Jednak szczególnie osoby starsze są zbyt nadopiekuńcze i niestety nadużywają pomocy niewidomym. Ja co prawda nie miałam takiej sytuacji, ale rozmawiałam z koleżankami niewidomymi, który opowiadały Mi jak to starsza ko kobieta chciała na się pomóc jej przejść przez jezdnię.

karolinafen : :

Karty parkingowe.  Komentarze (0)
21. listopada 2014 12:34:00
linkologia.pl spis.pl

Karty parkingowe dla inwalidów n nie są dla osób pełnosprawnych. Jednak ludzie parkują na miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Ja jestem niewidoma i miałam nieprzyjemną sytuację. Jechałam z mamą i nauczycielką ze szkoły. Mama zostawiła samochód na chwilę i Mnie xz nauczycielką.  podszedł do Nas strażnik miejski pytając moją nauczycielkę gdzie jest kierowca tego pojazdu. Nauczycielka odpowiedziała, że moja mama zaraz przyjdzie i uświadomiła mu, że jestem niepełnosprawna, że nie widzę. A on nato, że mama ma przyjść na komisariat. Najczęściej Ci ludzie, którzy parkują na kopertach nie mając uprawnień niech zastanowią się co robią.

karolinafen : :

Atrybut niewidomego.  Komentarze (0)
19. listopada 2014 13:00:00
linkologia.pl spis.pl

Atrybutem niewidomego jest biała laska. Niektórzy akceptują chodzenie z białą laską, niektórzy nie. Ja jeszcze nie zabardzo umiem chodzić, uczę się, ale nie mogę sobie zafundować samodzielnego wyjścia gdzie kolwiek jeżeli nie mam pewności. Nie rozumiem jednego. Dlaczego kiedy jeest gdzieś osoba niewidoma to to widzący ją popychają.

karolinafen : :

Ten klub Ikar nie dla Mnie.  Komentarze (0)
12. listopada 2014 18:07:00
linkologia.pl spis.pl

Jak wspominałam wcześniej o klubie sportowym Ikar w którym spotyka się młodzież, ale tam nic nie ma ciekawego, bo tylko są szachyi sala treningowa i nic więcej.

karolinafen : :

Nikt nie przejmie stowarzyszenia.  Komentarze (0)
12. listopada 2014 18:04:00
linkologia.pl spis.pl

Niestety nikt nie przejmie stowarzyszenia Bliżej świata rodziców, przyjaciół, dzieci niewidomych Bliżej świata. Na dzisiejszym zebraniu nikogo nie było tylko dwie osoby i niestety za dwa lata nikt nie będzie działał. Takie czasy nastały, że ludzie nie robią nic społecznie oczywiście nie wszyscy.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Media robią szum, a te nakładki, które są przygotowywane na wybory do głosowania wcale nie ułatwiają życia niewidomym. Są tylko podawane numerki, a nie ma kandydatów. Osoba widząca musi powiedzieć kandydatów czy partię, a media robią szum, że to takie ułatwienie, a to wcale nie prawda. Najlepiej to jest jak się ma napisane wszystko w brailu i się wtedy stawia krzyżyk, a nie w ten sposób.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Rząd tylko chwali się przed kampanią wyborczą, że robi dużo dla niepełnosprawnych chociażby dla  niiewidomych, a tak naprawdę nic nie robi. W autobussach nawet jak jest obcja mówiona to bardzo cicho, a co najgorsze gdy autobus podjeżdża nie ma komunikatu jaki numer.Niewidomi się pytają, ale widzący czasem nie dojrzy, a nawet oszuka i niewidomy wsiada nie do tego autobusu. Nie wszędzie jest sygnalizacja świetlna i w większości supermarketach nie ma pomocy osobom niewidomym. Tylko w sieci Stokrotka jest. Polega to na tym, że wzywa się ochroniarza, który przyprowadza kogoś z kasy z zewnątcz i ta osoba pomaga Mi robić zakupy, bo niewidomy nie wie gdzie co leży. Przepraszam Was piszę drugi ras. Złośliwość rzec zy martwych. Tamtej notki nie czytajcie.

karolinafen : :

Nie pujdę, bo nie zagłosuję.  Komentarze (0)
01. listopada 2014 10:47:00
linkologia.pl spis.pl

Niedługo wybory na radnego lub burmistrza czy chociażby na wójta wsi. Ja nie pujdę, choć wiem, że to obywatelski obowiązek. Nie mam możliwości głosować internetowo ani nie dostałam nakładki popszednim razem. Zraziłłam się. Urzędnicy tłumaczyli się, że tylko ja byłam jedna zainteresowana, więc nie chcę żeby mój głos był jawny.

karolinafen : :