Najnowsze Wpisy

Jak to możliwe.  Komentarze (0)
15. marca 2015 18:49:00
linkologia.pl spis.pl

Jak to możliwe, że mam konto na facebooku. Możliwe. Ludzie widzący sobie tego nie wyobrażają. Miałam coprawda problemy z facebookiem, ale już z nim nie mam. Uwaga poruszanie się w internecie niewidomym jest bardzo trudne, więc jest Mnie czasem ciężko. Ciekawa jestem jak widzący może posługiwać się komputerem bez myszki dopiero zobaczy jakie to trudne dla Nas.

karolinafen : :

Atrakcja.  Komentarze (0)
13. marca 2015 13:49:00
linkologia.pl spis.pl

Taniec towarzyski to dla Mnie atrakcja. Pomimo, że jestem niewidoma rozwijam się. Traktuje to jako formę rechabilitacji i pracy nad sobą.

karolinafen : :

Cieszy Mnie bardzo.  Komentarze (0)
10. marca 2015 20:10:00
linkologia.pl spis.pl

Cieszy Mnie bardzo, że na poręczach podziemia drugiej linii metra w Warszawie są informacje napisane brailem To jest bardzo przydatne dla niewidomych. Mnie osobiście też bardzo to cieszy.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Z jednej strony dobrze, że media mówią coś o niewidomych, z drugiej zaś wszystko idealizują. Przekonałam się o tym kiedy udzielałam wywiadu do gazety i wiele razy występowałam w telewizji. Chętnie występowałam w telewizji reprezentując swoją szkołę jednak w niektórych sytuacjach poza szkołą wystąpiłam w telewizji tylko żeby komuś zrobić reklamę.

karolinafen : :

Ja też jestem normalna.  Komentarze (0)
07. marca 2015 14:32:00
linkologia.pl spis.pl

Denerwuje Mnie najbardziej, że kiedy chodziłam nazajęcia Karate tradycyjnego to nauczyciel mówił nie raz, że mam ćwiczyć z normalną grupą czyli miał na myśli ze zdrowymi osobami. Przecież ja też jestem normalna tylko nie widzę. . Mógł powiedzieć z widzącymi.

karolinafen : :

Kontrowersyjny temat.  Komentarze (1)
06. marca 2015 10:15:00
linkologia.pl spis.pl

Jak pomagać niewidomym to bardzo kontrowersyjny temat. Z jednej strony nikt z Nas nie chce żeby się nad Nami ktoś litował, z drugiej zaś tej pomocy potrzebujemy. Oczywiście to zależy od ludzi.

karolinafen : :

Ciekawi Mnie.  Komentarze (0)
05. marca 2015 15:15:00
linkologia.pl spis.pl

Bardzo ciekawi Mnie jak aktor  Andrzej Chytra grający nauczyciela tracącego wzrok, później niewidomego jak podołał temu wezwaniu. Mnie by trudno byłoby wcielić się w osobę widzącą. Dlatego bardzo chciałabym obejrzeć ten film.

karolinafen : :

Mam takie same potrzeby.  Komentarze (0)
04. marca 2015 19:26:00
linkologia.pl spis.pl

Mam takie same potrzeby jak osoby widzące. Nie chodzi Mi o tylko o potrzeby fizjologiczne, ale również o potrzeby inne. Chodzenie na koncerty, wyjazdy na wakacje czy inne. Niestety spotykałam się się z tym, że ludzie byli zdziwieni, że niewidomy, wogóle niepełnosprawny na wakacje wyjeżdża. Nie dotyczyło to akurat Mnie, ale wiem, że wyjazd na wakacje nie przywróci Mi wzroku, ale tu chodzi o zmianę klimatu i poznawanie przyjaciół.

karolinafen : :

Jedyna pomoc.  Komentarze (1)
03. marca 2015 19:35:00
linkologia.pl spis.pl

Jedyna pomoc PZN to zajęcia rechabilitacji podstawowej czyli czynności dnia codziennego, a nic innego nie oferuje. Wiem, że to zależy o osób szarządzających instytucją.Warszawski PZN  działa prężniej prężniej. Korzystam z Niego, a lubelski niestety nie.

karolinafen : :

PZN.  Komentarze (0)
01. marca 2015 15:13:00
linkologia.pl spis.pl

PZN LUBELSKI NIC NIE POMAGA NIEWIDOMYM.  Jest niewiadomo poco. Nie ma nawet biblioteki, takiej, o jakiej wspominałam wcześniej w Warszawie. Jedynie dają papier brailowski trzeba płacić składki na legitymacje. Nawet za papier brailowski się płaci, który dzieci i młodzież ucząca powinna dostawać zadarmo.

karolinafen : :

Zrozumienie.  Komentarze (0)
28. lutego 2015 12:29:00
linkologia.pl spis.pl

żeby zrozumieć osobę niewidomą trzeba mieć doświadczenie jak pomagać takiej osobie czy mieć kontakt z taką osobą. Jeżeli np. doradca zawodowy nie zna specjalizacji rynku pracy osoby niewidomej to nic jej nie doradzi. Nie wyobrażam sobie też, że gdybym uczyła się w szkole masowej, a nie w Specjalnym Ośrodku Szkolnowychowawczym przy ulicy Hirszfelda żeby każdy nauczyciel znał braila.

karolinafen : :

Leki są pisane brailem.  Komentarze (0)
25. lutego 2015 12:03:00
linkologia.pl spis.pl

 Obowiązkowo wszystkie leki są pisane pismem braila. Jednak nie wszystkie da się odczytać. PZN powinien zwracać uwagę czy niewidomy może odczytać nazwę danego leku żeby niewidomy się nie pomylił i nie wziął czegoś innego.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Coraz więcej ludzi rozliczając pit przekazuje jeden procent na wybraną organizację pożytku publicznego. Do tej pory można było przekazać na stowarzyszenie Bliżej świata mieszczące się  w Specjalnym Ośrodku Szkolnowychowawczym Przy ulicy Hirszfelda6. Niestety nikt nie będzie zbierał, bo prawdopodobnie stowarzyszenie się rozpada, bo nikt nie chcę go przejąć. Po ostatnim zebraniu stwierdzono, że nikt kompletnie nie jest zainteresowany.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Pomimo, że nie będę wolątariuszką w szkole swojej to nie znaczy, że stracę z Nią kontakt. Do Specjalnego  Ośrodka Szkolnowychowawczego uczęszczam już od najmłodszych lat i wiele mu zawdzięczam. Nie j będę wolątariuszką z własnej woli, bo nie jestem do tej formy pomocy przygotowana, ale nigdy nie stracę kontaktu ze szkołą.

karolinafen : :

To jest bardzo ważne.  Komentarze (0)
17. lutego 2015 13:50:00
linkologia.pl spis.pl

Rodzice, którze mają dzieci niewidome czy też z inną niepełnosprawnością powinni pamiętać o mieszkaniu dostosowanym do osoby niepełnosprawnej. Dajmy na to w pokoju niewidomej córki, syna panele drewniane. Owszem podłoga może być, ale powinno być przyjazne podłoże dla człowieka. Nie jestem dekoratorką wnętrz i nie będę tu pisać jak ma dokładnie wyglądać takie mieszkanie, ale chodzi tu o bezpieczeństwo niewidomego w mieszkaniu.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Na banknnotach są znaki, które mają niby ułatwić niewidomym rozpoznanie nominału, a one są wogóle nie czytelne. Byłam kiedyś na prelekcji w banku. Tam mówiono Mnie, że dużo tej farby do oznaczenia jest używanej, a to wcale nie jest czytelne. Zobaczcie sobie z ciekawości i przekonajcie się o tym.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Mam nadzieję, że państwo pójdzie po rozum do głowyi pomyśli trochę o niewidomych i ułatwi Nam głosowanie. Nakładki to mit wcale nie ułatwiają życia npodczas wyborów. Tymbardziej, że były z naszych pieniędzy.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Na wybory prezydenckie nie idę, bo sama nie zagłosuje. Te nakładki co urząd proponuje gdybym naweet dostała to bym nie skorzystała, bo to nie jest ułatwienie. Są tylko numerki, a nie ma nazwisk na karcie wyborczej. W tym przypadku niewidomi są dyskrinowani jeśli chodzi o wybory. Choć wiem, że wybory to obywatelski obowiązki obowiązek, ale jak mam pójść i zagłosować. Co z tego, że ktoś ze Mną może tam iść jak mój głos będzie jawny.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Niewidomi również zasługują na szacunek. Nie chcą być izolowani od świata, a z tym bywa różnie. Wszędzie tak jest. W sklepach, na ulicy czasami.

karolinafen : :

Arhiwista.  Komentarze (1)
10. lutego 2015 12:33:00
linkologia.pl spis.pl

Arhiwista tak ktoś Mnie podpowiedział że mogę nim być, al okazuje się, że dla niewidomych ten zawód wogóle szans na przyszłość. Czy doradcy zawodowi na studjach mają szkolenie jak pomóc niewidomym w wybraniu odpowiedniego zawodu

karolinafen : :