Najnowsze Wpisy

Empatia to bardzo ważne.  Komentarze (0)
12. kwietnia 2015 14:23:00
linkologia.pl spis.pl

Empatia to bardzo ważne również dla niewidomych. Nie chodzi tu o nadmierne pomaganie, o wrażliwość.

karolinafen : :

Zajęcia z psychologiem.  Komentarze (0)
11. kwietnia 2015 19:21:00
linkologia.pl spis.pl

Zajęcia z psychologiem w PZN przydadzą Mi się. Zajęcia samoobsługowe, z tym się zastanawiam, wolałabym z nauczycielką ze szkoły, a z psychologiem czemu nie. 

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Nie uszczęśliwiajmy nikogo na siłę. Niewidomego też. Przy wyborze szkoły czy pracy. Polska nie jest krajem dla niewidomych i są skazani na siedzenie w domu, ale jak ktoś idzie do szkoły do, której nie chcę z wielu powodów to nie można go uszczęśliwiać na siłę. Potem niewidomy może mieć problemy.

karolinafen : :

Nie zgadzam się z tym.  Komentarze (0)
07. kwietnia 2015 12:36:00
linkologia.pl spis.pl

Nie zgadzam się z tym, że taniec towarzyski nie jest potrzebny niewidomym. Jest potrzebny. Wcale nie trzeba być zawodowcem. , można robić to dla przyjemności oczywiście jeżeli się ktoś tańcem interesuje. Ktoś z widzących powiedział, że taniec towarzyski nie jest potrzebny niewidomym, a ja się z tym nie zgadzam.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Wyjście na dwór dla niewidomych to duży stres. Oczywiście jak ktoś zna teren to tego stresu nie odczuwa go tak bardzo. Jednak w domu jest ściana dotknie się ją, a na  dworze to zaras jakieś zagrożenie, alboniebezpieczna przeszkoda. Ja po szkole poruszam się bez problemu.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Chciałabym dzisiaj przed świętami skupić się na czymś miłym. Słyszałam już nie ras, że osoby niewidome grają w piłkę nożną. Szczerze nigdy nie próbowałam. Próbowałam za to kiedyś w swojej szkole zagrać w nauczyciel to nazwał schowdown czyli tenis stołowy dla niewidomych. Musi być idealna cisza podczas tej gry, bo trzeba słyszeć z której strony piłeczka dźwięk wydaje.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Dwa lata temu byłam n wycieczce szkolnej w Chłapowie nad morzem koło Władysławowa. Jadąc z klasą i nauczycielką autobusem do Władysławowa wsiadł bardzo nieprzyjemny mężczyzna. Chciał kołomnie usiąźć. Najpierw powiedział do Mnie bardzo cicho żebym się posunęła. Powiedział tak cicho, że ja nie wiedziałam czy on do Mnie mówi czy do kogoś innego czy do siebie. Po chwili wydarł się na Mnie posuń się! I do tego popchnął Mnie tak, że o mało nie uderzyłam się w szybę. Nauczycielka widząc to zwróciła mężczyźnie uwagę i tłumaczyła mu, że jestem niewidomai muszę siedzieć i jeszcze powiedziała mu, że takim tonem ma się do Mnie nie zwracać. I gdzie tu jest tolerancja ludzi niewidomych. Owszem nie wszędzie tak jest, ale niestety zdarza się.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Mam wśród znajomych rówieśników głównie osoby sławowidzące i niewidome. Wśród widzących to wolątariuszy. Nie wszyscy widzący rozumieją problemy niewidomych. Uważają, że z niewidomym nie da się pogadać, albo poprostu boją się niewidomych jak nosacizny. Nawet uciekają, że aż się kuży. Ludzie całkiem zdrowi są nieświadomi i kojarzą niepełnosprawność tylko jako niepełnosprawność ruchową.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Dziś ciekawa notka. Bardzo pozytywna. Zastanawiacie się czasem po czym można poznać osobę niewidomą. Niektórszy widzący nie umieją stwierdzić, że nie widzę. Noszę okulary tak estetycznie i staram się nie pokazywać tego, że nie widzę, choć nie zawsze Mi to wychodzi. Chodzi tu o spotkania towarzyskie ze znajomymi. Bo z tym jest różnie. Jednak ważne jest nie tylko od święta bycie z ludźmi z fajnymi ludźmi. Dlatego tak lubię swoją szkołę, bo panuję tam miła atmosfera. To jest badzo ważne. Chciałabym Wam życzyć wesołych świąt żebyście spędzili je z bliskimi i nie bądźcie obojętni również na codzień na potrzeby niewidomych.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Zastanawiam się coraz częściej czy nieewidomy może mieć swoje zdanie. Chyba nie. . To, że człowiek niewidomy chociaż nie koniecznie  ma swoje przyzwyczajenia to nie znaczy, że musi być jeszcze autystykiem. Ja potrafię się zaakceptować i zaklimatyzować w danym miejscu, ale mam swój ulubiony kolor, swój ulubionyy serial, a także swój ulubiony zespół oras swoje poglądy na temat szkoły na Wyścigowej. Dowiadywałam się od nauczycieli, ale też już wspominałam parę razy byłam w tamtej szkole i nie podobało Mi się tam. Jest to szkoła dla Mnie dostosowana do nauki zawodów, a nie normalengo liceum.

karolinafen : :

Nikt nie umie Mi pomóc.  Komentarze (0)
30. marca 2015 11:29:00
linkologia.pl spis.pl

Niestety nikt nie traktuje Mnie poważnie z wyjątkiem nauczycieli szkoły dla dzieci i młodzieży słabowidzącej przy ulicy Hirszfelda 6. Nadal mam z Nimi kontakt. Poważnie ze Mną rozmawiają i rozumieją mój problem. Bardzo ich szanuje. Jak już wspominałam wcześniej szanuje wogóle nauczycieli i dlatego, że pochodzę z rodziny nauczycieli, ale też dużo im zawdzięczam. Znajomi choć usiłują Mi pomóc, ale niektórzy robią to nie umiejętnie. W szkole mam czuć się dobrze, a nie chodzć na kierunek, który Mnie nie interesuję. Niewidomi mają duże ogrraniczenia jako praca informatyka zwłaszcza po szkole policealnej głównie jest to praca w domu, a nie wśród ludzi na zewnątrz.

karolinafen : :

Nic na siłę.  Komentarze (0)
28. marca 2015 17:33:00
linkologia.pl spis.pl

Nic na siłę. Gdybym miała dziecko, córkę czy syna nawet niewidomego lub z inną niepełnosprawnością to nawet nie składałabym podania do szkoły do, której ono c nie chcę chodzić. Z niewolnika nie ma pracownika. Trzeba patrzeć nie tylko na wygląd szkoły, ale też jaka jest w Niej atmosfera i czy rzeczywiście jest to szkoła specjalna czy poprostu tak ładnie się nazywa.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Niestety nie wszystkie podręczniki są dostosowane do niewidomych uczniów. Mogłoby się wydawać, że poprostu są  napisane  w brailu, ale nie zawsze tak jest. Chociażby nie zawsze jest słowny obrazka takiego jaki jest w ksążkach czarnodrukowych.

karolinafen : :

Nie dam się oszukać.  Komentarze (0)
26. marca 2015 17:02:00
linkologia.pl spis.pl

To, że jestem niewidoma to nie znaczy, że nie zasługuję na szacunek. Też mam prawo wybierać szkołę do możliwości. Informatyka Mnie nie kręci i nie mam ochoty tam iść. Co z tego, że lekarz medycyny pracy by Mnie pozwolił i co z tego, że będę wśród ludzi, jak nie będę miała z tego korzyści. Szkoła na Wyścigowej to szkoła specjalna tylko w nazwie. Jestem wręcz uczulona na takie podejście żebyś tylko choziła. Owszem czasami ludzie widzący wybierają zawody np. z tradycji nie koniecznie z powołania, ale komputer nigdy nie był moją pasją. Owszem mam z nim do czynienia uczyłam się nawet jak byłam mała, ale praca informatyka po szkole policealnej to głównie praca w biurze,a nie przekazywanie komuś wiedzy. Wiem, bo się dowiadywałam.

karolinafen : :

Rehabilitacja podstawowa.  Komentarze (0)
25. marca 2015 15:20:00
linkologia.pl spis.pl

Rehabilitacja podstawowa prowadzona jest w każdym Specjalnym Ośrodku Szkolnowychowawczym dla niewidomych. Jednak nie można mylić z ogólną nauką samodzielności. Chodzi Mi o ośrodek w Laskach. Niektórzy lekarze uważają, że tam uczą samodzielności. J Może i uczą siostry zakonne podstawowych czynności, które są bardzo ważne, ale w dorosłym życiu człowiek niewidomy sobie nie poradzi. Lekarz w ośrodku, sklep  w ośrodku. Tak ładnie to wygląda w telewizji.

karolinafen : :

To jest mit.  Komentarze (0)
25. marca 2015 15:16:00
linkologia.pl spis.pl

To jest mit, że osoba niewidoma się do niczego nie nadaje, ale niestety jest tak postrzegana. Dlatego jest bardzo ubogi rynek pracy dla niewidomych. To nie prawda, że niewidomy może być tylko masarzystą.

karolinafen : :

Nestor.  Komentarze (0)
24. marca 2015 11:19:00
linkologia.pl spis.pl

Nestor to ośrodek wypoczynkoworehabilitacyjny w Muszyniezdrój. Bardzo przyjazny dla niewidomych. Jadę tam w tym roku. Zawsze znnajduję  tam bratnią duszę. Polecam wszystkim. Widzące osoby też mogą tam jeździć.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Dzisiaj dowiedziałam się od kogoś, że w Laskach organizują jakieś projekty dla osób niewidomych z całej Polski i uczą samodzielności czy mają jakieś zajęcia. Naukę samodzielności to mogę mieć w Lublinie z instruktorką, która Mnie uczyła poruszania się z laską do niedawna, zresztą już miałam podstwowe czynności i i umiem. Przecież ubierać się, czy umyć umiem. Chyba, że będą jakieś inne zajęcia nie wiem. Kontaktowałam się ze znajomą i powiedziała Mnie, że nie słyszała o czymś takim. Do szkoły na Wyścigową nie idę jak już wczśniej wspominałam, bo nie ma dla Mnie dobrych kierunków poza kierunkiem technik informatyk, którym się nie interesuję, a z tymi zajęciami w Laskach to się z zastanawiam. Po pierwsze nie wiem czy coś takiego istnieje, po drugie nie wiem jaka jest forma nauki tych zajęć.

karolinafen : :

Jak funkcjonuje w życiu.  Komentarze (0)
18. marca 2015 12:26:00
linkologia.pl spis.pl

Jak sobie radzę w życiu całkiem normalnie normalnie. . Normalnie tak jak wszyscy. Choć mam wiele trudności to staram się funkcjonować normalnie. Opisuję też swoje trudności, bo muszę o Nich pisać, dziś skupiłam się na tym jak ja sobie radzę w zwykłym codziennym życiu.

karolinafen : :

Carte Blanche.  Komentarze (0)
17. marca 2015 19:27:00
linkologia.pl spis.pl

Dziś byłam w kinie na filmie pod tytuem Carte Blanhe. Nie będę go streszczać,  lecz zafascynowała Mnie główna rola Andrzeja Hyry, który grał nauczyciela tracącego wzrok. Dla Mnie byłoby największym wezwaniem zagrać osobę widzącą. Gdybym mogła to obejrzałabym ten film jeszcze ras. Polecam świetny.

karolinafen : :