Najnowsze Wpisy

Ja już wybrałam.  Komentarze (0)
22. maja 2015 19:35:00
linkologia.pl spis.pl

Ja już wybrałam zajęcia w PZN, a nie szkołę na Wyścigowej. Nie będę chodzić gdzie Mnie się nie podoba. W przyszłym tygodniu nie idę do szkoły żeby pytać się o szkołę na Wyścigowej, tylko poto żeby porozmawiać ze swoimi nauczycielami. Poco się zgłaszałam na te zajęcia chbyba poto żeby chodzić.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Jaka jest szansa dla niewidomych na dalszy rozwój w życiu tego nie można określić dokładnie. Osoby niewidome z wyższym wykształceniem mają szansę na dalszy rozwój, a zze średnim, czy zawodowym niestety nie.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Parę lat temu byłam w Lublinie na dniach niewidomych i słabowidzących. Uczyłam się udzielać pierwszej pomocy i były poruszane problemy osób niewidomych. Problemy niewidomych powinny być poruszane na codzień, a nie tylko w jeden dzień.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Czy wszystkie instytucje publiczne są dostosowane do niewidomych.. Z pewnością niektórzy ludzie powiedzieli, że tak. A ja się nie zgadzam z tym, że wszystkie. Niewidomi nie mogą korzystać z bankomatu. To akurat nie jest najlepszy przykład. Nie wszystkie hipermarkety mają dobre podejście do niewidomych. Jedynie u Mnie ma stoktotka. Niewidomy woła ochroniarza , który woła kogoś z zewnątrz, ten ktoś z zewnątrz z kasy chodzi z niewidomym po całym sklepie. Przecież ja nie wiem gdzie co leży. Nie wszystkie ośrodki skupltury są dostosowane do niewidomych takie jak niektóre kina. Nie we wszystkich są nadawane filmy z audiodeskrypcją. Zastanówmy się czy wszystkie instytucje publiczne są na nas otwarte czy wszystkie szkoły, uczelnie. Warto się nad tym zastanowić.

karolinafen : :

Kolejny dowód.  Komentarze (0)
18. maja 2015 19:10:00
linkologia.pl spis.pl

Kolejny dowód na to jak z tolerancją do niepełnosprawnych bywa różnie. Rodzice nie chcili żeby dziecko nie wiem z jaką niepełnosprawnością poszło do komunii. Nie wiem czy rodzice są prymytywni czy nie wiem z czego to wynika. Każde dziecko czy niewidome czy na wuzku mma prawo iść do pierwszej komunii świętej. Aż w głowie się nie mieśxci.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Poco są te karty parkingowe, jak i tak ludzie parkują na miejscu inwalidy. Ja niewidoma mam być żeby tylko się pokazać. Siedzę w domu, bo siedzę w domu. Nawet jak nie siedziałam w domu to nie użyewałam tej karty parkingowej. Jestem niewidoma i nie dam rady się podppisać. To Mnie nie przekonuje do tego, że trzeba umieć się podpisać. Samodzielność jest w życiu potrzebna, ale okazuje się, że niektóre umiejętności nie są potrzebne.

karolinafen : :

Warto spróbować.  Komentarze (0)
16. maja 2015 14:25:00
linkologia.pl spis.pl

Instruktor tańcaa chce wysłać całą grupę na pokaz. Warto spróbować i pokazać się na scenie. Nawet jeśli nie dostanę żadnej nagrody to przynajmniej spędzę mile czas w gronie znajomyych.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Jak człowie jest niewidomy to umysł ma sprawny. Może sam kombinować. Jednak najczęściej ludzie wciąż myślą, że niewidomy to robi szczotki,  albo jest masarzystą. Ja masarzystką nie mogę być z wielu różnych przyczyn. Trzeba łamać stereotypy żeby zrozumieć o co chodzi, a nie tylko kierować się Nimi. Owszem spółdzielnia niewidomych jest dobra i powinna funkcjonować tak jak kiedyś, ale nie powinni zwalniać z niej bez powodu. Dawniej niewidomy miał więcej możliwości niż dziś. Jeśli chodzi o stereotypy to się nic zmieniło. Nadal ludzie myślą, że niewidomy to też upośledzony, a tak nie jest.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Wszystkie leki na etykietach mają nazwę napisaną bailem. To duże ułatwienie dla niewidomych. Dzięki temu niewidomy się nie pomyli i wie jaki lek ma wziąć. Przynajmniej ktoś dba o to żeby leki były na etykietachoznakowan pismem braila.

karolinafen : :

Wrażliwość.  Komentarze (0)
13. maja 2015 15:16:00
linkologia.pl spis.pl

Wrażliwość na osoby niewidome to bardzo ważne. Trzeba pomagać niewidomym, ale nie doprzesady czyli nie powinno się pomagać niewidomym na siłę nie mówię tu o fizycznym pomaganiu, a ale o podejmowaniu decyzji. Nie można tego robić, bo to przynosi odwrotny sskutek. Każdy niewidomy wie o co chodzi i Mnie popiera.

karolinafen : :

Nowe znajomości.  Komentarze (0)
12. maja 2015 13:45:00
linkologia.pl spis.pl

Na zajęcia  lubię chodzić, bo zawieram tam nowe znajomości. Wiem, że to nie jest dużo, ale wolę to niż chodzenie do tej szkoły na Wyścigową. Zdania nie zmieniłam i nie zmienie. Na kursie tańca jest miła atmosfera. Na zajęciach w PZN dalszych zyskałam narazie na nakładce chociaż przekonałam się na Niej, że to nie jest ułatwienieźle zaznaczyłam krzyrzyk, bo wczepił Mi się długopis w ramkę i tylko si stresowałam. Owszem dostaje od państwa rente, ale jeżeli każdy ma prawo zagłosować to niech będzie np. internetowo, albo niech będzie nazwisko na nakładce i numerek, a nie tylko numerek tak jak jest.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

 Film Carteblanhe Mnie się tak spodobał, że teras czytam książkę. Kiedy ją czytam również czuje się jakbym tam była. Ja coprawda nie widzę od urodzenia, ale spotkałam się z ludźmi, którzy stracili wzrok w dzieciństwie czy w dorosłym życiu. I jedno i drugie jest złe, tylko, że jak człowiek się rodzi niewidomy to się przyzwyczaja, a jak traci wzrok tw dorosłym życiu to jest jeszcze gożej.

karolinafen : :

Sama się przekonałam.  Komentarze (0)
10. maja 2015 14:31:00
linkologia.pl spis.pl

Sama się przekonałam, że nakładki to wcale nie jest ułatwienie. Dostałam na wybory, zagłosowałam bez mówienia na ucho komuś, ale następnym razem jak to ma tylko ułatwiać niewidomym życie to nie idę na wybory. To jest tak samo jak z wypełnianiem dokumentów i podpisywaniem, cco z tego, że ja popdiszę, ajak ja nie będę wiedziała co podpisuję.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Na wczorajszych zajęciach w PZN uczyłam się podpisu. Nawert wychodziło Mi to nieźle. Ale co z tego, jak w urzędzie czy nawet jak przyjdzie listonosz i każe Mi coś podpisać i nawet jak by Mi powiedział coto jest i ja bym się nie zgodziła to będę miała problemy. W banku dobrze Mi powiedzieli. Ktoś Mnie oszuka w sprawie kredytu i co Nawet jakbym poszła z przewodnikiem to sam by mógł nie wiedzieć o co chodzi. Panie mają czas okej tylko niech się czymś konkretnym zajmą ogólnie sprawami niewidomych, anie ciągle jedne i te same zajęcia. Kiedyś to były i turnusyy rechabilitacyjne o, których już pisałam, a tetras tylko te zajęcia. Ja na nie będę chodzić, ale to powinno się rozwijać.

karolinafen : :

Zmieniłam zdanie.  Komentarze (0)
08. maja 2015 19:30:00
linkologia.pl spis.pl

Zmieniłam zdanie i w niedzielę idę na wybory. Mam nakładkę z PZN i nie muszę mówić nikomu na jakiego ikandydata będę głosować. Zapamiętam numer kandydata i zagłosuje. Niej est to super ułatwienie, ale zawpsze coś.

karolinafen : :

To prawda.  Komentarze (0)
07. maja 2015 16:48:00
linkologia.pl spis.pl

To prawda, że niewidomi uczniowie rozwijają się w szkołach specjalnych. W takich specjalnych ośrodkach można najlepiej nauczyć się braila i oriętacji w terenie. Szkoła masowa niczego nie gwarantuje. Więc poco likwidować takie ośrodki. Wiadomo chodzi tu o oszczędności.Jak urzędnik, który siedzi za biurkiem i ma zdrowe dziecko to go to nie interesuje.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Wczoraj maturzyści pisali egzamin maturalny z matematyki. Dla niewidomych to abstrakcja. Niewidomi mają ciężko z geometrią, z narysowaniem figury czy rozpoznaniem rysunku. Dobrze, że są tablice w brailu i każdyy niewidomy uczeń na egzaminie z każdego przedmiotu ma nauczyciela wspomagającego czy nauczyciela, który czyta polecenia.

karolinafen : :

Chciałabym.  Komentarze (0)
05. maja 2015 16:55:00
linkologia.pl spis.pl

Chciałabym pójść na wystawę sztuki z audiodeskrypcją. Czyli na taką na, której będzie opis obrazu. Chodzę z rodzicami po różnych galeriach, ale nie widzę co jest na obrazie.  Musi ktoś Mi opowiadać co znajduje się na obrazie.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Nieras słyszałam jak osoby były wpychane do autobusu i to w dodatku nie do tego co chcieli. Widzący powinni się pytać czy dana osoba niewidoma chce wsiąść, a nie pchać ją na siłę. To wynika z braku edukacji osób widzących. To jest bardzo ważne żeby ossoby widzący umiały w ten sposób pomagać.

karolinafen : :

To już postanowione.  Komentarze (0)
03. maja 2015 11:06:00
linkologia.pl spis.pl

To już postanowione, że u Mnie, że nie idę do szkoły na Wyścigową tylko na zajęcia z psychologiem. Szkoły na Hirszfelda wcale nie likwidują, a ja nie chcę tam iść na Wyścigową, bo byłam tam i Mi się tam nie podobało. Na Hirszfelda bardzo lubię szkołę i nauczycieli. Nadal utrzymuje z Nimi kontakt.

karolinafen : :