Archiwum - lutego 2015

Zrozumienie.  Komentarze (0)
28. lutego 2015 12:29:00
linkologia.pl spis.pl

żeby zrozumieć osobę niewidomą trzeba mieć doświadczenie jak pomagać takiej osobie czy mieć kontakt z taką osobą. Jeżeli np. doradca zawodowy nie zna specjalizacji rynku pracy osoby niewidomej to nic jej nie doradzi. Nie wyobrażam sobie też, że gdybym uczyła się w szkole masowej, a nie w Specjalnym Ośrodku Szkolnowychowawczym przy ulicy Hirszfelda żeby każdy nauczyciel znał braila.

karolinafen : :

Leki są pisane brailem.  Komentarze (0)
25. lutego 2015 12:03:00
linkologia.pl spis.pl

 Obowiązkowo wszystkie leki są pisane pismem braila. Jednak nie wszystkie da się odczytać. PZN powinien zwracać uwagę czy niewidomy może odczytać nazwę danego leku żeby niewidomy się nie pomylił i nie wziął czegoś innego.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Coraz więcej ludzi rozliczając pit przekazuje jeden procent na wybraną organizację pożytku publicznego. Do tej pory można było przekazać na stowarzyszenie Bliżej świata mieszczące się  w Specjalnym Ośrodku Szkolnowychowawczym Przy ulicy Hirszfelda6. Niestety nikt nie będzie zbierał, bo prawdopodobnie stowarzyszenie się rozpada, bo nikt nie chcę go przejąć. Po ostatnim zebraniu stwierdzono, że nikt kompletnie nie jest zainteresowany.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Pomimo, że nie będę wolątariuszką w szkole swojej to nie znaczy, że stracę z Nią kontakt. Do Specjalnego  Ośrodka Szkolnowychowawczego uczęszczam już od najmłodszych lat i wiele mu zawdzięczam. Nie j będę wolątariuszką z własnej woli, bo nie jestem do tej formy pomocy przygotowana, ale nigdy nie stracę kontaktu ze szkołą.

karolinafen : :

To jest bardzo ważne.  Komentarze (0)
17. lutego 2015 13:50:00
linkologia.pl spis.pl

Rodzice, którze mają dzieci niewidome czy też z inną niepełnosprawnością powinni pamiętać o mieszkaniu dostosowanym do osoby niepełnosprawnej. Dajmy na to w pokoju niewidomej córki, syna panele drewniane. Owszem podłoga może być, ale powinno być przyjazne podłoże dla człowieka. Nie jestem dekoratorką wnętrz i nie będę tu pisać jak ma dokładnie wyglądać takie mieszkanie, ale chodzi tu o bezpieczeństwo niewidomego w mieszkaniu.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Na banknnotach są znaki, które mają niby ułatwić niewidomym rozpoznanie nominału, a one są wogóle nie czytelne. Byłam kiedyś na prelekcji w banku. Tam mówiono Mnie, że dużo tej farby do oznaczenia jest używanej, a to wcale nie jest czytelne. Zobaczcie sobie z ciekawości i przekonajcie się o tym.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Mam nadzieję, że państwo pójdzie po rozum do głowyi pomyśli trochę o niewidomych i ułatwi Nam głosowanie. Nakładki to mit wcale nie ułatwiają życia npodczas wyborów. Tymbardziej, że były z naszych pieniędzy.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Na wybory prezydenckie nie idę, bo sama nie zagłosuje. Te nakładki co urząd proponuje gdybym naweet dostała to bym nie skorzystała, bo to nie jest ułatwienie. Są tylko numerki, a nie ma nazwisk na karcie wyborczej. W tym przypadku niewidomi są dyskrinowani jeśli chodzi o wybory. Choć wiem, że wybory to obywatelski obowiązki obowiązek, ale jak mam pójść i zagłosować. Co z tego, że ktoś ze Mną może tam iść jak mój głos będzie jawny.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Niewidomi również zasługują na szacunek. Nie chcą być izolowani od świata, a z tym bywa różnie. Wszędzie tak jest. W sklepach, na ulicy czasami.

karolinafen : :

Arhiwista.  Komentarze (1)
10. lutego 2015 12:33:00
linkologia.pl spis.pl

Arhiwista tak ktoś Mnie podpowiedział że mogę nim być, al okazuje się, że dla niewidomych ten zawód wogóle szans na przyszłość. Czy doradcy zawodowi na studjach mają szkolenie jak pomóc niewidomym w wybraniu odpowiedniego zawodu

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Najczęściej niewidomi choć są szkoleni w oriętacji w terenie mają problemy z poruszaniem się w miejscu, którego nie znają. Ja jeżeli nie znam budynku czy jakiegoś terenu bez białej laski lub przewodnika widzącego nie dojdę.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Pewien niewidomy mężczyzna został zwolniony po czterdziestudwóch latach zwolniony za to, że poskarżył się, że w sali produkcyjnej jest zbyt głośno, a rzeczywiście hałas był. Musiał mieć ciszę żeby słyszeć maszynę przy której pracuje. Podał władze do sądu. Inni niewidomi boją się teras żeby ich nie zwolnili. 

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Wiem gdzie widzący może poczuć się jak niewidomy. Najlepiej pojechać do Warszawy do galerii Milenium. Oprowadzają tam osoby niewidome, widzący niema prawa przez chwilę mieć okularów i ma funkcjonować jak niewidomy.

karolinafen : :

Wystawa z audiodeskrypcją.  Komentarze (0)
03. lutego 2015 19:41:00
linkologia.pl spis.pl

Chciałabym wybrać się na wystawę sztuki z audiodeskrypcją. Byłam w jednym z muzeów w Warszawie, ale chodzi Mnie o typową wystawę sztuki. Tak muszę pytać kogoś kto jest ze Mną co jest na obrazie.

karolinafen : :