Archiwum - listopada 2015

Niewiem czy lepsze jest.  Komentarze (0)
30. listopada 2015 14:28:00
linkologia.pl spis.pl

Niewiem czy lepsze jest pismo brailowskie, czy takie jakiim posługują się osoby widzące. Może czarnodrukowe jest łatwiejsze. 

karolinafen : :

To stereotyp.  Komentarze (0)
29. listopada 2015 14:57:00
linkologia.pl spis.pl

Owszem są dobrzy niewidomi masarzyści, ale nie każdy może być masarzystą i nie każdy się interesuje. Rozmawiałam z psychologiem i doradcą zawodowym i potwierdzili to co ja mówię. Nie znaczy to, że jniewidomy musi być masarzystą jeżżeli chce tak to proszę bardzo.

karolinafen : :

Niewidomy też potrafi.  Komentarze (0)
28. listopada 2015 15:44:00
linkologia.pl spis.pl

Chodząc na te spotkania z psychologiem wiem, że niewidomy też potrafi. Może normalnie funkcjonować. Pan Białek jest  niewidomy i jest nauczycielem historii. Ja działam w fundacji, uczestniczę w szkoleniach i spotykam się z ludźmi.

karolinafen : :

Spotkanie.  Komentarze (0)
27. listopada 2015 15:59:00
linkologia.pl spis.pl

Jutro mam spotkanie z psychologiem. Bardzo dobra psycholog. życiowa i ma podejście do niewidomych. Jak ktoś miał do czynienia z niewidoymi to ich zrozumie.

karolinafen : :

Miałam sen.  Komentarze (0)
26. listopada 2015 14:40:00
linkologia.pl spis.pl

Miałam sen już nieras, że byłam w wodzie głębokiej. Chodziłam po niej. Później ktoś wyciągnął Mnie za rękę z tej wody. Wyobrażam sobie, że ta woda to są problemy, kłopoty, tarapaty, a ten ktoś kto Mnie wyciąga z wody to znaczy, że pomaga Mi wyjś kłopotów.

karolinafen : :

Tolerancja.  Komentarze (0)
25. listopada 2015 11:44:00
linkologia.pl spis.pl

Tolerancja niewidomego to poprostu zrozumienie. Nie komentowanie. Czasami ludzie nie wyobrażają sobie, że niewidomy uczy się i normalnie funkcjonuje w życiu.

karolinafen : :

Wsparcie innych.  Komentarze (0)
23. listopada 2015 15:24:00
linkologia.pl spis.pl

Mam wsparcie innych. Nie widzę, ale trzymam się, bo ludzie Mnie pomagają i ja też lubię pomagać innym, bo chcę im się odwzajemnić.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Zazwyczaj jest tak, że ludzie, którzy wzrok w trakcie życia nie umieją braila przeważnie starsi. Poznałam kolegę, który stracił wzrok w wieku dziewięciu lat i  zna braila, bo chodził do szkoły dla niewidomych. To zależy od sytuacji.

karolinafen : :

Jak korzystam z komputera.  Komentarze (0)
21. listopada 2015 11:50:00
linkologia.pl spis.pl

Jak korzystam z komputera. Tylko za pomocą klawiatury. W moim przypadku jest o wiele trudniejsze niż posługiwanie się myszką osobie widzącej. Jednak bez problemu korzystam ze zwykłej klawiatury.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Z powodów oszczędności zamykane są zakłady pracy chronionej dla niewidomych. Drukarnia Print była w Lublinie już zlikwidowali, spółdzielnia dla niewidomych też nie działa już tak prężnie.

karolinafen : :

Zachęcam w zaangarzowanie się.  Komentarze (0)
19. listopada 2015 14:28:00
linkologia.pl spis.pl

Zachęcam w zaangarzowanie się pomoc dzieciom niewidomym i słabowidzącym w Stowarzyszeniu Rodziców, przyjaciół dzieci niewidomych Bliżej świata mieszczącym się w Specjalnym Ośrodku Szkolnowychowawczym dla dzieci i młodzieży słabowidzącej im. Profesor Zofii Senkoskiej. Są nowe władze.

karolinafen : :

Nie robię sobie nadzieji.  Komentarze (0)
17. listopada 2015 15:11:00
linkologia.pl spis.pl

Jestem optymistką, ale nie robię sobie nadzieji. Nie otworzą szkoły językowej na Wyścigowej przynajmniej narazie. Zresztą chodzę  na kurs językowyJeśli chodzi o szkołę na Hirszfelda to wspominam bardzo dobrze i chcę utrzymywać z nią kontakt, ale jeżeli mama nie będzie miała nic do załatwienia. Ni żałuje swojej decyyzji. Dyrektorkka mogła być zaskoczona, bo nie była przygotowana, ale to w moim interesie czy ja będę chodzić do tej szkoły czy nie.

karolinafen : :

Książki w systemie czytak.  Komentarze (0)
16. listopada 2015 19:19:00
linkologia.pl spis.pl

Czytak to urządzenie na, którym są nagrane książki. Fajnie, że są dostępne, bo nie wszystkie są w brailu, ale ja wolę czytać brailem albo słuchać audiobooków.. Czytanie wybieram na pierwszym miejscu.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

To spotkanie zMnie dużo nauczyło. Pan Białek pomimo utraty wzroku nie poddaje się i dalej jest nauczycielem. Realizuje swoje marzenia i i nie poddaje się. Ciekawi Mnie jak on prowadzi lekcje, bo nie miałam jak zapytać się na spotkaniu.

karolinafen : :

To niessprawiedliwe.  Komentarze (0)
15. listopada 2015 15:04:00
linkologia.pl spis.pl

Kiedy Mama była wiceprezesem stowarzyszenia Dzieci i rodziców słabowidzących Bliżej świata to wstydziła się brać pieniądze na Mnie, a teras chce brać z dopiskiem. Nie słyszsałam teras, ale się zoriętowałam. Wcześniej wzięła pieniądze Do Szczawnicy. Owszem to są sprawy dorosłych, ale kiedy  mama się nie wyrywała na zebrania, a raptem chce to już jest podejrzane. Albo chce sobie czsas wypełnić. Owsszem dużo korzystałam ze stowarzyzenia. Chodziłam tna kurs tańca, na imprezy. Cieszę się, że mama się udzielała, ale jeżeli będą nowe władze to jest strona internetowa i można sprawdzić co oferuje. A jeżeli mama dalej chce się udzielać w stowarzyszeniu to nieech sobie wybije z głowy tę szkołę na Wyścigowej.

karolinafen : :

Cieszę się, że mam pomoc.  Komentarze (0)
14. listopada 2015 15:31:00
linkologia.pl spis.pl

Cieszę się, że mam pomoc zfundacji. Pani psycholog jest bardzo fajna i życiowa. Zawsze znajdzie jakiś temat do rozmowy. Ma podejście do niewidomych.

karolinafen : :

Nie dociera.  Komentarze (0)
13. listopada 2015 11:59:00
linkologia.pl spis.pl

Jutro mam spotkanie z psychologiiem, a w środę znów kurs jjęzykowy. Poco mam iść tam do tej szkoły. Raptem mama zxzajęła się stowarzyszeniem. Dobrze, że ono jest. Uczę się języków i dobrze jest. Co za problem wejść na stronę internetową stowarzyszenia i dowiedzieć co ono oferuje.

karolinafen : :

Ludzie troche się edukują.  Komentarze (0)
12. listopada 2015 14:33:00
linkologia.pl spis.pl

W mediach trochę mówi się oniewidomych, więc ludzie trochhę się edukują, ale media to nie wszystko. Ludzie widzący powinni poznawać świat niewidomych mając choć trochę z Nimi do czynienia. Niektóre programy w telewizji pewne rzeczywyolbrzymiają. Oczywiściie nie wszystkie. Jak oglądałam reportarze o niewidomym nauczycielu, o tym co się  z Nim spotkałam to jego sytuacje były wiarygodne, ale niektóre programy wyolbrzynmiają pewne sytuacje. Np. wybierają ludzi, którzy są aktywni zawodowo, a mało się mówi o problemach ludzi niewidomych.

karolinafen : :

Więcej komfortu.  Komentarze (0)
11. listopada 2015 19:13:00
linkologia.pl spis.pl

Powinno być więcej komfortu dla niewidomych. Powinno być też więcej bibliotek dla niewidomych i insttytucje kulturalne takie jak kina, teatry powinny być otwarte bardziej na niewidomych.

karolinafen : :

Coś tu jest nie tak.  Komentarze (0)
10. listopada 2015 08:22:00
linkologia.pl spis.pl

Dobrze, że stowarzyszenie Bliżej świata znajdujące się wSpecjalnym Ośrodku Szkolnowychowawczym d Im. Profesor Zofii Senkoskiej cały czas działa, ale mamma dowiadywała się w Związku Niewidomych co się tam dzije w Stowarzyszeniu. Ja nie tracę kontaktu ze szkołą na Hirszfelda, ale mama cały czas pyta się o szkołę na Wyścigowej. Ja nie xchcę tam iść. Nie ma tam odpowiednich kierunków dla Mnie i nie odpowiada Mnie tam. Mama dobrze wie jakie tam są kierunki, a specjalnie się pyta. Szkoły językowej  Kurs językowy mam i to Mnie wystarczy. Coś tu jest nie tak jak się mama tak wyrywa.

karolinafen : :