Archiwum - października 2015

Afera z psami przewodnikami.  Komentarze (0)
31. października 2015 16:36:00
linkologia.pl spis.pl

Już nieras się zdarzało, że ludzie nie zostali wpuszczeni z psami przewodnikami do restauracji, a tak nie powinno być. To są psy uprzywilejowane powinny być z niewidomym wpuszczane wszędzie. Na uczelnię, do szkoły itp. Niewidomi, którzy mają szkolone powinni walczyć o yo żeby byli wpuszczani z psem przewodnikiem do instytucji.

karolinafen : :

Nie użalam się nad sobą.  Komentarze (0)
30. października 2015 11:35:00
linkologia.pl spis.pl

To, że czasami czasami wymagam pomocy, ale niee użalam się nad sobą. Bycie niewidomym ma swoje dobre i złe strony. Nie można wszystkiego zobaczyć, nie wszystko da się usłyszeć. Jednak dzięki moim dobrym, którzy pomagają Mi spełniać marzenia łatwiej Mi jest funkcjonować, a dobra strona niewidomych jest taka, że mamy wyostrzony słuch i choć nie widzę tej osoby, ale za to bardzo dobrze mogę ją usłyszeć.

karolinafen : :

Podziwiam Pana Białka.  Komentarze (0)
29. października 2015 16:46:00
linkologia.pl spis.pl

Podziwiam Pana Białka bohatera tego filmu Carte Blanhe. Jest bardzo sympatyczny i nie załamuje się. Spełnił moje marzenie. Bardzo marzyłam żeby się z Nim spotkać i spotkałam się z Nim. Marzenia można niektóre realizować po kilka razy.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Czy łatwo jest nauczyć się osobie widzącej braila nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Myśllę, że można skoro nauczyciele z mojej szkoły umieli, muszą umieć. Niektórzy uczyli się na studiach, a niektórzy nauczyli się podczas pracy. Dla chcącego nic trudnego.

karolinafen : :

Zagłosowałam z pomocą innych.  Komentarze (0)
25. października 2015 11:41:00
linkologia.pl spis.pl

Zagłosowałam, ale z pomocą mamy. Nakładki, które miały ułatwić życie niewidomym wcale nie ułatwiają możliwości głosowania. Są tylko wpisane numerki i kiedy chcę się postawić krzyżyk to długopis ślizga się podczas zaznaczania. Sama wybrałam na tę partię na jaką chciaółam, ale chcę podkreślić, że nakładki to nie jest dobry pomysł. Byłyby dobre gdyby była jeszcze nazwa partii lub nazwisko kandydata. Same numerki nic nie dają.

karolinafen : :

Zajęcia komputerowe w PZN.  Komentarze (0)
24. października 2015 18:39:00
linkologia.pl spis.pl

We wtorek mam kolejne zajęcia komputerowe w PZN Z TYM SAMYM INFORMATYKIEM CO MIAŁAM DO TEJ PORY.  A wśrodę kurs angielskiego. Na tamtym kursie bałam się czy Mnie ludzie zaakceptują, ale wszystko było dobrze.

karolinafen : :

Ciekawi Mnie.  Komentarze (0)
23. października 2015 11:02:00
linkologia.pl spis.pl

Ciekawi Mnie jak sobie radzą osoby, które straciły wzrok w trakcie życia. Ja od początku uczyłam się braila. Miałam do czynienia z wieloma osobami, moimi znajomymi, które straciły wzrok w trakcie życia i radziły sobie różnie. np. niewidomy masarzysta stracił wzrok w wieku dziewięciu lat. Litery czarnodrukowe pamięta i kolory.

karolinafen : :

Pierwszy dzień mojego kursu.  Komentarze (0)
22. października 2015 10:38:00
linkologia.pl spis.pl

Dawno nie pisałam, bo byłam chora. Wczoraj byłam na kursie angielskieg. Podobało Mi się. Miałam Panią widzącą ko łomnie siedziała i pomagała Mi. Nauczyciel bez problemu przyjął Mnie. Choć nie czytam brailem, bo on nie zna braila, ale przynajmniej słucham i biorę udziałł w zajęciach. Czas mam wypełniony. Zawsze coś, będę miała jeszcze spotkania w fundacji i te zajęcia. Zdecydowanie wolę uczyć się angielskiego niż zawodu innformatyk, który wogóle Mnie nie interesuje.

karolinafen : :

Dobrzy ludzie.  Komentarze (0)
20. października 2015 17:03:00
linkologia.pl spis.pl

Dobrzy ludzie podnoszą Mnie na duchu. Akceptują to, że jestem niewidoma. Pomagają Mi też spełniać marzenia, które wcale nie są łatwe do zrealizowania.

karolinafen : :

Dobra rzecz.  Komentarze (0)
18. października 2015 18:56:00
linkologia.pl spis.pl

Audiodeskrypcja to dobra rrzecz dla niewidomych. Lubię np. gdy oglądałam film Carteblanhe to dialogów było dużo, ale gdy aktorzy nic nie mówili to wiedziałam co się dzieje dzięki lektorowi.

karolinafen : :

życzliwość ze strony innych.  Komentarze (0)
17. października 2015 19:20:00
linkologia.pl spis.pl

Ciesze się, że mam życzliwość ze strony innych. Są ludzie widzący, którzy chcą mi pomóc. Zato jestem im wdzięczna.

karolinafen : :

Podsumowanie.  Komentarze (0)
16. października 2015 19:22:00
linkologia.pl spis.pl

Dzisiaj było podsumowanie zajęć komputerowych. Fajnie było, bo byłam wśród niewidomych i słabowidzących. Jak jeszcze będą to się zapisuje.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Wczoraj zapisałam się na kurs angielskiego. Bałam się, że będzie przeszkadzało nauczycielowi to, że jestem niewidoma, ale nie przeszkadzało to jemu. W przyszłą środę zaczynam pierwszą lekcje.

karolinafen : :

Zajęcia komputerowe.  Komentarze (0)
13. października 2015 19:18:00
linkologia.pl spis.pl

Dzisiaj też miałam zajęcia komputerowe w fundacji. Bardzo Mi się tam podoba tak samo jak w Związku niewidomych. Myślę, że za jakiś czas coś później tam będzie.

karolinafen : :

Pierwszy dzień moich zajęć.  Komentarze (0)
12. października 2015 18:30:00
linkologia.pl spis.pl

Dziś był pierwszy dzień moich zajęć komputerowych zorganizowanych przez fundację. Było bardzo fajnie. Powtarzam sobie to czego się nauczyłam w Związku niewidomych. Narazie mam tylko ten tydzień, ale może za jakiś czas będę miała jeszcze.

karolinafen : :

Zajęcia komputerowe.  Komentarze (0)
11. października 2015 10:33:00
linkologia.pl spis.pl

Od jutra przez cały tydzień mam zajęcia komputerowe. Zapisachcę zapisać się na kurs angielskiego i cały czas uczestniczę w projekcie PZN trwającym 2 lata. Powoli jakoś wszystko się układa. Uczulam wszystkich niewidomych i widzących, że najlepiej jest obracać się w dobrtym środodowisku i słuchać się trochę ludzi. Nie mówię żeby się sugerować ty7lko co ktoś powie, bo trzeba mieć swoje zdanie, ale trzeba to wypośrodkować.Rozmawiać z kimś i samemu doświadczyć dwie rzeczy.

karolinafen : :

Trzeba mieć swój rozum.  Komentarze (0)
10. października 2015 11:11:00
linkologia.pl spis.pl

Niewidomy nie może być spychany na boczny tor, więc dlatego trzeba mieć swój rozum. Owszem mam znajomych, którym ufam, ale mam odmienne zdanie. Nie mówię jednak, że moi wszyscy znajojmi mówią nieprawdę np. na temat zmiany szkoły. Mmiałam nieraz spotkanie z uczniami ze szkoły na Wyścigowej i wcale nie są zachwyceni. Ja wiemm też jak tam jest, bo byłam tam i nie podobało Mi się tam. Naprawdę nie mam czego żałować. Owszem życie pisze różne scenariusze i nie zawsze się robi w życiu to co się chce, ale to nie znaczy, że ma się robić coś, czego się nie lubi mam na myśli naukę czy pracę.

karolinafen : :

Kurs angielskieggo.  Komentarze (0)
09. października 2015 19:20:00
linkologia.pl spis.pl

Zapisuje się na kurs angielskiego. Nie ma ograniczeń wiekowych, tylko nie wiem czy przyjmują tam niewidomych,, ale mam nadzieję, że tak.

karolinafen : :

Mam ludzi, którzy Mi pomogą.  Komentarze (0)
08. października 2015 12:03:00
linkologia.pl spis.pl

Należeę do fundacji, która się Mną zajmuje. Po niedzieli będę miała każdego dnia szkolenie komputerowe.  Choć nie interesuje się komputerami za bardzo, ale zapisałam się po to żeby utrwalić sobie to  czego nauczyłam się w Związku niewidomych. I poco teoretyzować ile będzie tych zajęć jak to moi rodzice robią, ważne, że wogóle coś takiego będzie. Do szkoły na Wyścigową nie idę i niech nnikt nie opowiada, że ja pogodziłabym szkołę z fundacją, bo to nie prawda. Szkół policealnych jest mało i dla widzących i dla niewidomych, zawodowych też. A poza tym na jaki kierunek mogłabym się przerzucić na florystę, szkoda, że ochroniarza tam nie ma to już naprawdę byłoby śmieszne.Niewidomy introligator, potem pracy nie ma.

karolinafen : :

Znowu się zaczyna.  Komentarze (0)
07. października 2015 08:29:00
linkologia.pl spis.pl

Już myślałam, że mama zrozumiała, że nie chcę do tej szkoły na Wyścigowej. A tu znowu. Dobrze nie widzę, ale intelektualnie jestem sprawna i nie chcę robić czegoś, czego nie lubię i co Mnie nie interesuje. W fundacji pomoc mam, nie codziennie, ale zawsze coś. Mam zaufanie do tejpani z doradctwa zawodowego, która mądrze mówi, że po techniku informatyku nic nie znajdę i ma racje. Poco mam iść jak nie chcę rozmmawiać z tą panią psycholog, bo ona nie będzie się wcielała w doradcę zawodowego. Gdybym ja  wogóle się nie interesowała co ze sobą robić to bym mogła przebimbać całe życie jak to moja mamma powiedziała. Do wszystkiego trzeba mieć cierpliwość. Znam osoby, które po parę lat siedzą w domu żeby coś znalkeźdź i żyją. Znów mam się z Mamą kłócić, bo jak mówię spokojnie to nie dociera. Do Mnie jak nauczyciel w szkole mówił spokojnie to ja rozumiałam. Ja wiem jakie są tam kieerunki w tej szkole na Wyścigowej. Florysta, arhiwista i technikinformatyk. Mama powiedziała w Związku niewidomych, że dała sobie spokój z tą szkołą i znowu Mnie chcę dać. Teras bardziej pracy poświęca czas, a Mnie mało. Niech sama jedzie do tej szkoły i niech zabiera papiery z tamtąd.

karolinafen : :