Archiwum - stycznia 2015

linkologia.pl spis.pl

Należy spytać czy odoba niewidoma nie potrzebuje pomocy gdy stoi na chodniku lub stoi przy drodze. Następnie spytać dgdzie niewidomy chce iść podpowiedzieć tej osobie albo stytać drugą osobę widzącą jeżeli ma się wątpliwości gdzie dany budynek się znajduje. Doprowadzić tę osobę do budynku. Nie powinno się wskazując miejsca palcem  odpowiadać np. gdy osoba pyta się gdzie jest szkoła czy sklep ludzie najczęściej odpowiadają a zaraz o tam.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Są ludzie, którzy choć usiłują to nie umieją Mnie umiejętnie pomóc. Chociażby nie znają specjalizacji rynku pracy niewidomych i tylko próbują Mnie pocieszyć. I jak mam patrzeć optymistycznie na śwoiat. Na blogu muszę pisać różne rzeczy czasami są wesołe, a czasami bardzo smutne, bo życie osoby nie jest tragiczne, ale w niektórych syttuacjach jest ciężkie. Pomaga się czynami, a nie tylko słowami.

karolinafen : :

Florysta.  Komentarze (0)
28. stycznia 2015 14:26:00
linkologia.pl spis.pl

Czy florysta to zawód dla niewidomych. Nie byłabym tego taka pewna jeśli trzeba zajmowaać się arażacjami kwiatowymi, więc jak mogę siię wybrać na ten kierunek.

karolinafen : :

Jest nadzieja.  Komentarze (0)
28. stycznia 2015 14:23:00
linkologia.pl spis.pl

Jest nadzieja, że będę chodzić na kurs tańca towarzyskiego. Przynajmniej będę miała jakieś zajęcie. Traktuje to jako formę integracji i rechabilitacji.

karolinafen : :

Piąta pora roku.  Komentarze (0)
27. stycznia 2015 16:13:00
linkologia.pl spis.pl

Piąta pora roku to fundacja, która pomaga osobbom niewidomym. funduje między innymi bilety na filmy z audiodeskrypcją. Chciałabym się kiedyś wybrać na jakiś film i chciałabym poznać jaką pomoc ta fundacja oferuje.

karolinafen : :

Biblioteka PZN w Warszawie.  Komentarze (0)
26. stycznia 2015 15:23:00
linkologia.pl spis.pl

Nalże do centralnej biblioteki PZN w Warszawie. To ogólnopolska biblioteka. Można odbierać książki osobiście lub pocztą. Można także korzystać z bibblioteki online. Polecam.

karolinafen : :

Niewidomi wokół nas.  Komentarze (0)
25. stycznia 2015 15:16:00
linkologia.pl spis.pl

Niewidomi są wokół Nas. Ogólnie radzą sobie w życiu to nie znaczy, że osoby widzące nie mogą mam pomagać. Jednak osoby widzące powinny się edukować osób chociażby instruktorów  oriętacji przestrzeni czy nauczycieli oriętacji lub ogólnie tyflopedagogów jak umiejętnie pomagać innym.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Gdyby była jakaś szkoła językowa dla niewidomych to tto bym poszła ewentualnie, ale zwykłe szkoły językowe nie są przygotowane na przyjęcie niewidomej osoby. Na Wyścigowej nie otwierają żadnej takiej szkoły językowej dla niewidomych, więc mama ma tylko iść do szkoły na Hirszfelda mojej tylko poto żeby złożyć papiery do szkoły, którą mają otworzyć. To jest szkoła specjalna, ale tylko w nazwie.

karolinafen : :

Nir pozwolę na to.  Komentarze (0)
24. stycznia 2015 10:13:00
linkologia.pl spis.pl

Nie pozwolę na to żebym w przyszłości chodziła do szkoły żeby coś robić. Jestem niewidoma, a nie upośledzona umysłowo i nie chcę wykonywać zawodu, który nie jest dostosowany dla Mnie np. introligator czy archiwista.

karolinafen : :

Nic się nie dzieje.  Komentarze (0)
23. stycznia 2015 18:11:00
linkologia.pl spis.pl

Nic się nie dzieje nowego na rtynku pracy dla niewidomych. Nawet informatyk dla niewidomych nie jest dobrym zawodem no chyba, że po szkole wyższej, ale trzeba być bardzo dobrym z matematyki, a ja jestem humanistką. A archiwista to jest zawód dla słabowidzących, a nie dla niewidomych.

karolinafen : :

Kurs tańca towarzyskiego.  Komentarze (0)
23. stycznia 2015 15:31:00
linkologia.pl spis.pl

Chciałaabym chodzić na kurs tańca towarzyskiego. Traktuje te zajęcia jako rechabilitację i jako formę integracji. Chodziłam parę lat temu i bardzo Mnie się poedobało.

karolinafen : :

Nie jestem ofiarą.  Komentarze (0)
20. stycznia 2015 12:02:00
linkologia.pl spis.pl

Nie jestem ofiarą i wiem, że są ludzie tacy jak ja i sobie radzą w życiu. Chodzi Mi wciąż o to, że niewidomi nie mogą zaistnieć na rynku pracy. Jedyny dla niewidomych zawód to masarzysta, a też nie każdy może go wykonywać. Tak samo jak archiwista to jest zawód dla osób słabowidzących czy introligator. Propunują Mnie te zawody na Wyścigowej w szkole. To jest szkoła specjalna, ale szkoła zawodowa, która miała być otworzona czy policealna nie jest dostosowana dla Mnie. Nie hejtuję na nikogo, ale byłam tam i też rozmawiałam z tymi uczniami uczęszczającymi do tamtej szkoły i wiem, iż ssą nauczyciele, którzy nie zwracają uwagi na niepełnosprawność. I wcale nie sugeruje siętylko opinią nauczyccieli pracujących w szkole na Hirszfelda chociaż wiem, że jeśli ktoś wie oco chodzi to nie oszukuje, ale mam też swoje zdanie, bo byłam tam.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Zostawiam otwartą furtkę do interpretacji. Jednak czytając mojego bloga i komentując go starajcie się pisać zrozumiale  i obrazowo. Radzę komentować to co rozumiecie. Niektóre wpisy trzeba brać dosłownie, ale nie wszystkie.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Co roku wspieram różne akcje harytatywne międzyinnymi WOŚP. Fundacja pomagała też wcześniakom i dzieciom niewidomym. Jak wspomniałam na początku bloga sama jestem dużym wcześniakiem i wiem jakiej noworotki potrzebują pomocy. Dobrze, że WOŚP. pomaga też ludziom starszym oniteż potrzebują godnej opieki medycznej. Jeśli ktoś nie chcę zbierać na WOŚP to niech wspiera inne fundacje. Znam osoby, którym Wielka Orkiestra pomogła.

karolinafen : :

Niewidomy nauczyciel.  Komentarze (0)
12. stycznia 2015 18:18:00
linkologia.pl spis.pl

Teras jest kręcony film o niewidomym nauczycielu dokładniej o nauczycielu, który tracił powoli wzrok i musiał zacząć życie. Od nowa musiał się wszysttkiego uczyć. Człowiek, który nie widzi od urodzenia też wcale nie ma leekko, ale może się przyzwyczaić do sytuacji. Tyle, że człowiek, któryy kiedyś widział pamięta kolory i litery czarnodrukowe. Natomiast ja nie widząc od urodzenia jestem już przyzwyyczajona do bycia niewidomym, mam poczucie światła liter nie widziałam czarnodrukowych i jak mam się podpisać skoro nigdy nie umiałam.

karolinafen : :

Jeden fajny powód.  Komentarze (0)
08. stycznia 2015 15:04:00
linkologia.pl spis.pl

Jest jeden fajny powód i plus bycia niewidomym. Nie zgadniecie jaki. Można czytać książki nawet po ciemku. Jest ciemno, światło jest zggaszone i można normalnie czytać.

karolinafen : :

Pomoc dla Jasia.  Komentarze (0)
04. stycznia 2015 17:24:00
linkologia.pl spis.pl

Jasio Karwowski ma zaledwie 17 miesięcy i zmaga się z groźnym nowotworem oka siatkówczakiem. Będzie przechodził bardzo kosztowną operację. Rodziców nie stać na zfinasowanie tej operacji, więc można wpłacać pieniądze na konto fundacji Ludzie serca. Dowiecie się na facebooku, a jak kto woli na stronie fundacji. Pomószmy małemu Jasiowi, aby mógł zobaczyć świat.

karolinafen : :