Archiwum - sierpnia 2014

Jak wiadomo.  Komentarze (0)
28. sierpnia 2014 15:38:00
linkologia.pl spis.pl

Jak wiadomo staram się normalnie funkcjonować w życiu i niektórych rzeczy samodzielności mogę spokojnie się nauczyć w szkole i między ludźmi, a nie jak niektórzy ludzie twierdzą, że w domu owszem w domu też, ale przede wszystkim między ludźmi. Nie chciałabym jednak po szkole chodzić na kręgle do Ikara mam na myśli klub sportowy tylko chciałabym uczyć się tańca towarzyskiego. Kiedyś trochę się uczyłam. Zajęcia były organizowane przez stowarzyszenie dla dzieci i młodzieży słabowidzącej i niewidomej przy spółdzielni niewidomych. Zajęcia były świetne. Już ich nie ma szkoda.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Swoją szkołę lubię też za to, że na rozpoczęciu roku szkolnego co roku jest apel uroczysty. Dobrze, że dyrekcja internatu podtrzymuje tradycje. W niektórych szkołach masowych też są robione uroczyste akademie. W moim ośrodku są uczniowie z daleka, ale są próby wcześniej i przyjeżdżają 31 sierpnia i wszystko się udaje.

karolinafen : :

Co jeszcze ułatwia niewidomym  Komentarze (1)
27. sierpnia 2014 11:46:00
linkologia.pl spis.pl

Co jewszcze ułatwia niewidomym. Nie tylko nagrana funkcjamówiona w autobusie, ale teżobcja mówiona jaki numer autobusu gdy autobus nadjeżdża. To bardzo ułatwia sprawę. Niewidomi się pytają, ale człowiek widzący może czasem nie dojrzeć lub nawet oszukać niewidomego.

karolinafen : :

Nie lubię kiedy.  Komentarze (0)
25. sierpnia 2014 14:57:00
linkologia.pl spis.pl

Nie lubię kiedy samochody są parkowane na chodniku. Rozumiem, że nie ma za bardzo parkingów, ale dla niewidomych jest to duże utrudnienie. Szczególnie robione jest to na moim osiedlu i nie mogę przejść. Można zamknąć oczy i przejść tak na chodnikó między samochodami.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Niewidomy nie może robić wszystkiego mam na myśli zawód, bo nie może być kucharzem czy np. fryzjerem. To nie znaczy, że musi iść na taki zawód na, który nie ma ochoty. Masarzystką nie chcę być i nie mogę. Tyfloinformatykiem też nie, bo nie znam się na tyle na komputerach żebym była profesjonalistką dla niewidomych. Rozmawiałam z kolegami, którzy chodzą na Wyścigową do szkoły też nie ma i nie będzie nic atrakcyjnego, a pozatym nawet jakby coś było to też bym nie poszła, bo tam nauczyciele wogóle nie zwracają uwagi na niepełnosprawność taka jest prawda. Ciężko osobom niewidomym znaleźć pracę po szkole średniej oczywiście piszę w tej chwili ogólnie, bo niewiem jak się życie dalej potoczy ze Mną.

karolinafen : :

Protest.  Komentarze (0)
20. sierpnia 2014 11:58:00
linkologia.pl spis.pl

Słyszałam dzisiaj w telewizji, że któregoś dnia odbywał się  protest Rodziców dzieci niepełnosprawnych pod urzędem . Wymyślono, że w klasach integracyjnych w szkołach ma być nauczyciel wspomagający czyli taki, który pomaga uczniom niepełnosprawnym ma być nie przypisany do jednej klasy tylko do kilku.. Owszem chodzi o bezpieczeństwo dzieci, ale słusznie, że rodzice prostetują, bo w szkołach masowych z klasami integracyjnymi nie uczniów jeddną niepełnosprawnością i to się tak nazywa pomoc.

karolinafen : :

Wypełniony. dzień.  Komentarze (1)
18. sierpnia 2014 16:10:00
linkologia.pl spis.pl

Dawno nie pisałam, bo wczoraj miałam wypełniony dzień. Byłam na jarmarku dominikańskim, który co roku odbywa się w Lublinie na starym mieście trzy dni. Było to samo co rok temu. Te same stragany i pełno ludzi, ale przynajmniej miałam co robić.

karolinafen : :

Gdybym mogła.  Komentarze (0)
15. sierpnia 2014 20:43:00
linkologia.pl spis.pl

Gdybym mogła to mogłabym się cofnąć do przeszłości, bo niektóre rzeczy były lepsze. Owszem mętalność była taka sama, że niewidomy człowiek powinien siedzieć w domu, ale ośrodki takie do, którego ja chodzę powstawały już dawno. Nie myślało się dużo o kupowaniu, a moi rodzice wymyślili sobie nowy tyteelewizor jakby się popsuł, a co oni go dużo go noszą już niech nie przeszadzają, a przede wszystkim nie było tych facebooków i ludzie się spotykali. Jak pisałam wcześniej sama z Niego korzystam i wcale nie chcę żeby upadł ten pportal, ale administratorzy niech pomyślą o niewidomych. Ile ja muszę tabulatorem na stukać żeby dojść do jakiegokolwiek postu. Teras nawet likwidują wszystkie instytucje dla niewidomych, bo poco. Straszne!

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Niestety mam złą wiadomość dla niewidomych użytkowników facebooka. Sama z niego korzystam, ale nie jest on dostosowany dla niewidomych. Miałam dużo nieprzyjeemności z zapraszaniem znajomych. Peowadzę swoją stronę lubię zespół Enej i nawet nie mogę stworzyć wydarzenia, bo ciągle coś się dzieje. Czy niewidomy musi być uzależniony od osoby trzeciej jeżeli musi korzystać z portali społecznościowych.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Zbliża się rok szkolny ja o tym wiem i wszyscy inni uczniowie. Studenci jeszcze mają miesiąc wakacji. Uczniowie niewidomi nawet maturzyści nie będą mogli starać się o zwrot kosztów na podręczniki szkolne, bo MOPR twierdzi, że podręczniki są drukowane w brailu, a nie ma. Wciąż ministerstwo edukacji zmienia program i drukarnie nie nadążają z wydawaniem i drukowaniem po podręczników brajlowskich. Oczywiście zależy to też dochodu rodziny, ale w pierwszej klasielo i drugiej klasie mogłam starać się o podręczniki jako niewidoma. Ktoś Mi czytał, a teras n niewidomi uczniowie nie mogą statrać o podręczniki i wyprawki szkolne.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Nauczanie indywidualne ma też swoje plusy, bo jestem ja i nauczyciel. Owszem fajnie jest być też w klasie, ale mam podstawowe przedmioty na nauczaniu indywidualnym i nauczyciel się Mną zajmuje. Mój kolega też nie chce uczyć się na Wyścigowej tylko na Hirszfelda. Głupota to połączenie. Dlatego był nagrywany film o mojej szkole żeby nie przenosili na Wyścigową, bo tamta szkoła nie jest dostosowana do normalnego liceum rozumiem jakby było po 30 osób w klasie.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Niewidomy kolega opowiadał Mi historię o tym jak szedł do baru na piwo. Starsza kobieta spytała go się gdzie ty dziecko idziesz, a ten ten chłopak miał gdzieś ze 20 lat. On odpowiedział jej, że na piwo, a kobieta ze zdziwieniem go spytała niewidomy na piwo! Zdziwiona, że osoba niewidoma idzie do baru. Czy niewidomemu to już nic nie wolno.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Niewidomy nie mógł honorowo oddać krwi, bo nie umiał się podpisać. Dobrze, że nagłośnił tę sprawę i dopiero wtedy po tej sytuacji zaczęto wprowadzać podpis za pomocą linii papilarnych. Dawniej można było podpisać za pomocą pieczątki, ale to nie każdy mógł. Teras za pomocą lini papilarnych też nie każdy niewidomy może się podpisać, ale dlaczego nie wszędzie to nhonorują chociażby na wyborach.

karolinafen : :

Komu to przeszkadza.  Komentarze (0)
07. sierpnia 2014 17:10:00
linkologia.pl spis.pl

Komu przeszkadza głos nagrany w autobusach informujący jaki przystanek. Dla niewidomych to ułatwia życie. Owszem może to być obciążenie dla kierowcy tylko, że w niektórych autobusach kierowca radio może mieć włączone, a głos to nie. Niewidomi się pytaj, ale jeden widzący człowiek odpowie, a inny nie. No komu to przeszkadza!

karolinafen : :

Pomoc dla Huberta.  Komentarze (0)
05. sierpnia 2014 13:10:00
linkologia.pl spis.pl

Piszę, bo usłyszałam w mediach proszono o apel. Hubert ma 5 lat i choruje na autyzm. Potrzebuje wolątariuszy żeby mógł walczyć z chorobą. Przychodzą do niego studenci psychologii chociażby i prowadzą z Nim zajęcia terapeutyczne. Aby Hubert mógł się dalej rozwijać potrzebuje wolątariuszy. Rodzice jego dzwonią i szukają. Zainteresowani mogą obejrzeć w internecie wczorajszą panoramę lubelską.  Najlepiej kształtować pewne umiejetności od małego.

karolinafen : :

linkologia.pl spis.pl

Rząd już takie robi osszczędności, że likwiduje zerówki i sześciolatki będą miały obowiązek w wieku sześciu lat iść do pierwszej klasy. Dlaczego tentemat jest ważny również dla niewidomych, bo dzieci niewidome wolniej przyswajają wiedzę i dojrzewają wolniej zresztą widzące też. Tak samo trzymają na siłę w szkołach masowych uczniów niewidomych i nie tylko tylko dlatego, że jest mało dzieci i żeby ilość się zgadzała. Pisałam wcześniej. Jest wiele sposobów żeby więcej się dzieci rodziło i żeby nauczyciele mieli pracę. Owszem niektóre dzieci się nadają w wieku sześciu lat do szkoły, ale nie wszystkie. Rodzice powinni zawalczyć o tę sprawę z rządem zarówno reformę sześciolatków jak i o szkoły specjalne.

karolinafen : :

Przeszkody dla niewidomych.  Komentarze (0)
04. sierpnia 2014 16:23:00
linkologia.pl spis.pl

Przy ulicy Junoszy w Lublinie i Głowackiego sjest przeszkoda w postaci ogrodzenia. Niewidomi mają problemy z przejściem. Słyszałam, że jeden człowiek upadł. Zamias chodnika są przeszkody i ogrodzenia.

karolinafen : :

Owszem lubię podruże.  Komentarze (0)
01. sierpnia 2014 20:14:00
linkologia.pl spis.pl

Byłam w czerwcu w Szczawnicy i podobało mi się, byłam w Muszynie dwa tygodnie też Mi się podobało. Góry lubię i wakacje są od tego żeby wyjeżdżać, ale nie wrzesień jak tatuś sobie wymyślił. Jeźdźi do sanatorium niech jeździ. Ale we wrześniu to praca i szkoła. Jak mama będzie miała urlop to może pójść ze Mną na wystawę z audiodeskrypcją. Jak byłam na turnusie ze związku z grupą nad morzem i w innych miejscach to było fajnie. Byli nauczyciele ze szkoły i miałam zajęcia. Więc nawet nie było znaczenia czy to morze czy góry. Wolę zdecydowanie góry, bo lubię chodzić. A co robić w prywatnej kwaterze z klasą to co innego.

karolinafen : :